Куди подіти ялинку після Новоріччя

2021-01-15 10:13

Утилізація святкових ялинок після Нового року є величезною проблемою для екології не тільки Чернігова, а й всієї України. 

Раніше у великих містах, де є зоопарки, ялинки і сосни були відмінною вітамінною добавкою до раціону їхніх мешканців. Але інтенсивне вирощування дерев для подальшого продажу призвело до застосування різних добавок заради прискорення росту, привабливого вигляду та подовження терміну їхнього зберігання. Ці добавки, звичайно, не на користь тваринам. Також після знімання прикрас на ялинці зазвичай ще залишається вдосталь фрагментів дощику, конфетті та інших небезпечних для тварин матеріалів. А використання сучасних ароматизаторів, барвників, хлопавок та штучного снігу з балончика залишає на гілках ялинки цілу гамму шкідливих речовин. Тому, наприклад, керівництво столичного зоопарку, вже закликало відвідувачів не приносити новорічні ялинки в якості підгодівлі для мешканців зоопарку.

Тому більшість ялинок опиняється на звалищах, де їх потім спалюють. І шкодять таким чином навколишньому середовищу. Так, за інформацією голови Всеукраїнської екологічної ліги Тетяни Тимочко, в Києві минулого року було утилізовано лише 14 тис. ялинок, а продано, за приблизними даними, понад 500 тис. 

Чернігів, на жаль, не виняток. Новорічні дерева тут можуть переробити на щепу, але і вона здебільшого опиняється на звалищі, хоча є дуже цінним мульчуючим матеріалом. 

За словами начальника КП «Новозаводське» Віталія Морського, новорічну ялинку після свят слід віднести до контейнерного майданчику і залишити БІЛЯ нього. Дерева, у тому числі новорічні ялинки та сосни, є великогабаритними твердими побутовими відходами. Тому викидати їх до загальних контейнерів заборонено.

Утилізацією ялинок у районах із багатоповерховою забудовою займаються підприємства, що обслуговують будинки, споруди та прибудинкову територію (ЖЕКи).

«На жаль, немає вимоги, щоб продавці ялинок приймали їх згодом від населення на утилізацію. Тож поки вивезенням дерев займаються комунальні та інші підприємства, що обслуговують багатоквартирні будинки. Дерева у місцях збору подрібнюються спеціальним пристроєм та потім вивозяться на полігон», – розповів Віталій Морський.

За словами Віталія Морського, за попередньою домовленістю із ЖЕКом, тріски від подрібнених дерев можна забирати для використання у приватному господарстві.

Свідомі громадяни, які бажають, щоб їхня ялинка гарно послужила і після свят, можуть власними силами доставити її до КП «Зеленбуд». На підприємстві такі дерева подрібнюють і трісками вкривають лунки дерев у місті, які страждають від викидів автотранспорту. Це значною мірою захищає рослини, оберігає від висихання, утримує вологу, розповів очільник «Зеленбуду» Артем Стах.

Комунальники просять чернігівців не створювати несанкціоновані сміттєзвалища з ялинок та сосен біля своїх же осель. У районах із багатоповерховою забудовою їх потрібно залишати біля контейнерних майданчиків, а в приватному секторі – у місцях збору сміття спецтранспортом КП «АТП-2528».

Цікаві факти

У Німеччині, наприклад, є кілька способів перероблення новорічних ялин. Їх подрібнюють у спеціальних дробильних машинах, перемелюють на тирсу і роблять із неї компост, який використовується потім у садах і парках, а також у фермерських господарствах. Вартість однієї тонни деревної стружки коливається на німецькому ринку від 84 до 129 євро.

Деревина використаних ялинок йде на виробництво вішалок для одягу, санок, дитячих іграшок, сувенірів, меблів, а також дерев’яних ножів для нарізання масла. А тирсу і хвою нерідко використовують для виготовлення пресованих брикетів для топки печей.

Викинуті дерева спалюють і на теплоелектростанціях. Наприклад, щорічно в одному тільки Берліні збирають 350 тисяч ялинок, при спаленні яких виробляється енергія в обсязі, достатньому для того, щоб весь рік забезпечувати теплом і електрикою 500 домашніх господарств.

А ще німці згодовують ялинки тваринам. Хоча мова в цьому випадку йде не про сухі ялинки, що відстояли свята, а про свіжі, що надійшли прямо від фермера або з магазину – з числа тих, що не вдалося продати до свят. До того ж, попередньо рослини піддають фітосанітарному контролю – щоб запобігти заносенню небезпечних хвороб і паразитів, а також на предмет наявності пестицидів.

Алла ПРИМА
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42