Театр абсурду на сесії обласної ради

2020-12-30 10:20

Позачергова сесія обласної ради, що планувалася на 28 грудня, знову не відбулася не було кворуму: в залі зареєструвалися 32 депутати з 64. Представники від «Нашого краю», «Європейської солідарності», «Опозиційної платформи «За життя», «Батьківщини» та «За майбутнє» на сесію хоч і з’явилися, але не реєструвалися. Тобто, просто саботували понад три десятки надважливих для області питань у тому числі бюджет-2021. Через політичні амбіції опозиціонерів під загрозою зриву опинилося виконання ряду соціальних програм, навіть із виплатою зарплат можуть виникнути певні складнощі. 

Відбувалося це, фактично, при негласному потуранні нової очільниці Чернігівської ОДА Анни Коваленко. Адже досить дивною виглядає її заява, опублікована на офіційному сайті облдержадміністрації. Мовляв, винна у всьому обласна рада — не знайшла компроміс із депутатами, ось і кворуму нема. Пані Анна висловлює готовність бути модератором процесу перемовин. Хоча про що може йти мова, коли навіть радник голови ОДА Олександр Левицький і той проігнорував засідання.

Сама ситуація починає нагадувати театр абсурду. Обидві очільниці — представниці провладної партії «Слуга народу». Голова обласної ради Олена Дмитренко намагається титанічними зусиллями всіх консолідувати — про це вона публічно говорить  від самого моменту обрання. Голова ОДА Анна Коваленко, здається, крім закликів до порозуміння, жодного кроку в цьому напрямку не робить. Гаразд, нехай на депутатів «Батьківщини» чи «Нашого краю» не має впливу, але ж як бути зі «Слугами»?

Чи провладні депутати взагалі її у гріш не ставлять — як представницю виконавчої влади?

Депутат обласної ради, голова постійної комісії обласної ради з питань освіти, науки, культури та інформаційної сфери Ігор Вдовенко дивується позиції облдержадміністрації щодо прийняття програм і бюджету на наступний рік.

— Це документи, без яких важко входити в новий фінансовий рік. А зважаючи на труднощі, пов’язані з КОВІДом, економічною кризою, недостатністю коштів, ця позиція видається вкрай дивною. Наші опоненти, хоча я їх називаю колегами, говорять, що чекають на рішення суду. Це якісь дитячі речі, їх навіть не слід на люди виносити. Фактично, саботується робота сесії.

Ігор Вдовенко каже, що громадяни і виборці повинні чітко усвідомлювати: сьогодні мають бажання працювати і працюють лише три фракції — «Рідний дім, «Слуга народу» і Радикальна партія Ляшка. Затягування прийняття важливих програм і бюджету — нікому не на користь, наголошує Ігор Вдовенко, особливо виборцям. Вони обрали депутатів, надавши цим їм певні повноваження. Натомість опозиційні депутати своєю поведінкою повністю ігнорують зобов’язання перед виборцями. 

Маючи чималий досвід на посаді голови обласної ради, Ігор Вдовенко вивчав головний фінансовий документ області на сайті ОДА — до обласної ради він не надійшов. Каже, був прикро здивований тим, що проєкт бюджету фактично недопрацьований, до нього є безліч запитань. Наприклад, щодо принципу розподілу коштів у громадах і  районах. Не передбачені у бюджеті й кошти для виконання депутатських повноважень. Та й за цей рік їх отримати неможливо — голова облдержадміністрації просто не підписує розпорядження. Але ж депутати давали на місцях певні зобов’язання — у школах, садочках, медичних закладах. А виконати їх не можуть — коштів нема. 

Про ігнорування депутатами їхніх обов’язків говорить і перша заступниця голови обласної ради Ніна Лемеш:

— Депутати обласної ради п’яти політичних сил — «Батьківщини», «ЄС», «ОПЗЖ», «Нашого краю» та «За майбутнє» — не мають часу виконати обов’язки перед своїм виборцем! Але мають час на всіх можливих ресурсах говорити за компроміс, конструктивний діалог, повагу до всіх — і великих, і малих фракцій, у яких рівні права і зобов’язання перед виборцями. Сесійна зала та комісії обласної ради і є майданчиком для діалогів і консенсусу!

Ніна Лемеш закликала депутатів згаданих політсил спробувати, нарешті, розпочати здійснювати депутатські повноваження і виконувати обов’язки, дотримуючись правил депутатської етики. 

«Розпочніть із знайомства з Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», — говорить вона.

Заступник голови обласної ради Дмитро Блауш зазначив, що перемовини з опозиційними до більшості в облраді фракціями ведуться щодня, але досі консенсусу не досягнуто. Тому чекають на одужання депутатки, яка хворіє на коронавірус.

— Щойно вона одужає, і в залі набереться 33 депутати, ми, безумовно, одразу зберемося і виконаємо свою функцію, — сподівається Дмитро Блауш.

Голова обласної ради Олена Дмитренко називає поведінку опозиційних депутатів повною безвідповідальністю. 

— Депутатам треба повернутися до здорового глузду і почати працювати для області, а не для своїх особистих амбіцій. 

При цьому Олена Борисівна додала, що область не зупиниться й обласна рада поки що працюватиме на 1/12 обсягу бюджетних призначень у бюджеті попереднього року. Вона сподівається, що після Нового року ця політична криза спаде і рада працюватиме у звичайному режимі.

Дмитро Блауш, депутат обласної ради, заступник голови обласної ради:

— Сесія обласної ради показала, що коаліція депутатів від партій «Слуга народу», «Рідний дім», Радикальної партії виконують свої зобов’язання перед виборцями в повному обсязі. Натомість опозиційні депутати вже вдруге ігнорують сесійні засідання. Це просто неповага. Я публічно звертався до радника голови облдержадміністрації Левицького, який також ігнорує засідання. При цьому ОДА в особі її голови закликає депутатів працювати. Це виглядає лицемірством. 

Обласна рада повністю виконує свої зобов’язання, сесії скликаються, коаліційні фракції з’являються в повному складі. Облдержадміністрація має згідно із законом делеговані від облради повноваження і саме вона відповідає за програми і бюджети, є їхнім розробником. До цього часу жоден депутат не бачив проєкту бюджету, хоча згідно із законом він має отримати його для ознайомлення за 10 днів. Це неповага до обласної ради. Але навіть при цьому ми були готові за нього голосувати. Добре попрацювати в комісіях, скликати сесію і проголосувати. Це політична відповідальність, і це прямо написано в законі. Тож коли депутати – прибічники ОДА – ігнорують засідання, це виглядає дивним. 

Область же буде до прийняття бюджету працюватиме на 1/12 минулорічного – це дозволено законом. Як орган місцевого самоврядування, ми робимо все залежне, щоб сумлінно виконувати свої обв’язки.

Дмитро Іванов, депутат обласної ради, голова фракції «Слуга народу»:

— Відповідальність за зірвану сесію лежить на депутатах фракцій, які не з’явилися на неї. І депутати, яких обрали виборці, мають за свої дії відповідати перед ними.

Сподіваюсь, скоро всі наші депутати одужають, ми зберемося на сесію у повному складі й проголосуємо за бюджет. Поки що ж прийняття бюджету відкладається. Подібна ситуація траплялася й раніше, але це було не через те, що депутати ігнорували сесію, а через те, що за державний бюджет «голосували під ялинку». І потім депутати приймали обласний бюджет у січні. Тож нині область житиме за тимчасовим кошторисом за 1/12. Все має бути нормально, але прикро, що не прийняті програми. Це, звісно ж, неправильно. 

Янка ВІТЕР
Фото Мар’яни ХАРДІ

 

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21