Не рубай тополю

2020-12-16 13:16

Знаю, що цим можу викликати гнів частини мешканців Чернігова, але абсолютно впевнений, що в нашому місті потрібно висаджувати якомога більше тополь, а не декоративних чи паркових дерев. Тополя здавна уособлює українське. Те, що з стародавніх часів належить Україні. Рідне. Тополі ростуть на всій території країни, і наявність їх в описі держави говорить про національну приналежність пейзажу. Багато мешканців міста не люблять цих дерев, а дарма. 

Адже одна доросла тополя виробляє за сезон стільки кисню, скільки одній людині потрібно на рік. Для такої ж кількості кисню необхідно 10 беріз, 7 ялин або 4 сосни. А пух дають лише жіночі особини. Немає жодних проблем при посадці нових дерев обирати сорти, що не дають пуху, а старі — грамотно підрізати, що на 5 років припиняє «пухопад». До того ж тополя — чемпіон із вбирання забруднених речовин: доросле дерево за сезон «споживає» до 70 кг бруду! Саме через те, що тополя так ефективно очищує повітря, жити вона довго не може, в середньому до 60 років. Це дерево найменше потерпає від блискавок. 

Крім цього, вона поглинає порох, приглушує шум. Лікарське значення мають кора, бруньки та листя рослин роду тополя, які залишаються невикористаними для медичної промисловості, хоч і містять, за попередніми даними, значну кількість різних класів біологічно активних речовин. За словами парапсихологів — тополя дає ясність мислення, відчуття перспективи, знімає злість і образи. Достатньо лише долонями притулитися до неї. 

Якщо і ставити питання про те, чим потрібно замінювати тополі, то обов’язково тільки новими тополями. Можна обрати інші види, які не дають пуху, наприклад тополя срібляста або пірамідальна. У світі більше сотні видів тополь. 

Хотілося б нагадати, що тополі почали активно висаджувати в 50-х роках минулого століття, тобто в післявоєнні роки, коли країна відновлювалася з руїн. Тоді заново потрібно було забудувати і привести до ладу величезну кількість міст і сіл. А паралельно проводилася і програма з їхнього озеленення.

У межах її реалізації Сталін дав розпорядження про повсюдну висадку тополь. Їх вибрали з двох причин: вони дуже швидко ростуть, а також невибагливі в догляді. Хоча це були не єдині чинники. Тополі також відомі як «унікальні фільтри», створені природою: вони утримують шкідливі речовини, їх не лякає загазованість, яка спостерігається у великих містах і промислових центрах — ці дерева просто поглинають всі шкідливі сполуки.

Саме з цією метою ці дерева і садили вздовж автомобільних доріг. З огляду на те, що форма у них пірамідальна, їх цілком можна садити дуже близько одне до одного. Тому тополі й зустрічаються у таких величезних кількостях. До речі, у СРСР спочатку планувалася висадка саме «дерев-чоловіків». Однак на те, щоб відібрати ці саджанці, знадобилося б надто багато часу — в Союзі над цим вирішили надто не морочитися.

Пізніше це стало справжньою проблемою. Адже під час цвітіння дерев з’являється тополиний пух, який масово поширюється околицями. Від нього насамперед страждають алергіки, а багатьом людям він просто неприємний. 

Крім цього, пух добре горить і, якщо він займеться, наслідки можуть бути плачевними. Саме тому в останні роки тополі активно вирубують, а на їхнє місце висаджують інші дерева.

На жаль, у нашому місті екологічна ситуація поки що зостається на низькому рівні — зелених насаджень у нас втричі менше норми. І з кожним роком ситуація не покращується. На повну розчистку «хащів» Кордівки й інших лісопарків коштів не виділяють. 

А потреба у суттєвому збільшенні зелених насаджень є — надто багато автохламу їздить вулицями нашого міста. Крім того, перевантажене сміттєзвалище щорічно влітку «радує» містян суттєвим задимленням. А також часто-густо пожежі охоплюють торф’яники, які не так вже далеко від міста. 

Чернігів має достатньо фахівців, аби вирішити цю проблему. Тож слово за новообраними депутатами. 

Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42