Цитологічний скринінг – основний метод профілактики раку шийки матки

2019-08-07 07:33

Наразі рак шийки матки (РШМ) залишається однією з найбільш поширених пухлин жіночої статевої системи. Так, у розвинених країнах РШМ займає 3-тє місце у структурі онкологічних захворювань, поступаючись лише раку молочних залоз і раку тіла матки . Згідно з даними ВОЗ, щороку у світі виявляється 530 тис. нових випадків РШМ, при цьому 270 тис. жінок помирають від цієї патології.

В Україні показник захворюваності жінок на рак шийки матки – 17,8 на 100 тис. жіночого населення, показник смертності від раку шийки матки – 8,5  на 100 тис. жіночого населення. В області показник захворюваності – 20,1 на 100 тис. жіночого населення, показник смертності – 8,5 на 100 тис. жіночого населення.

Останнім час відзначається зростання захворюваності на РШМ серед жінок віком 20-40 років майже вдвічі. Збільшення захворюваності жінок з тенденцією до омолодження недуги обумовлює соціально-економічну значимість цієї проблеми. 
Рак шийки матки не виникає несподівано, минає декілька років. Хворобі передують передракові зміни в епітелії. Такі зміни називаються дисплазією або цервікальною інтраепітеліальною неоплазією. Як показали сучасні дослідження, 90% випадків раку шийки матки викликаються поширеним вірусом – вірусом папіломи людини (ВПЛ), який може стати причиною дисплазії епітелію шийки матки. При відсутності лікування такий стан з часом переходить у залозистий або плоскоклітинний рак. Сьогодні доведено безпосередній зв’язок розвитку раку шийки матки з персистенцією (тривалим існуванням) вірусу папіломи людини в жіночому організмі.

Передракові захворювання шийки матки й початкові стадії раку протікають без симптомів та ознак, тому важливе значення мають регулярний огляд гінекологом, кольпоскопія, проведення ПАП-тестуй вагінальне ультразвукове дослідження.

Скринінгова програма відіграє важливу роль у сучасній діагностиці, профілактиці а також правильному лікуванні раку шийки матки. Протягом багатьох років основним методом цитологічного скринінгу визнано цитологічне дослідження за Г. Папаніколау, що дозволило в деяких країнах знизити захворюваність і смертність від раку шийки матки більш ніж на 50%. 

Дуже важливо диференціювати ранню діагностику і скринінг. Так, при ранній діагностиці патологія виявляється при зверненні жінок зі скаргами та появою симптомів захворювання. При цьому скринінг переслідує мету – виявлення ознак раку шийки матки в доклінічній стадії, ще до появи перших симптомів захворювання для подальшого його лікування більш щадними методами, що дозволяє уникнути травматичних радикальних операцій.  

Тобто щорічний профілактичний огляд з цитологічним скринінгом залишається основним методом профілактики раку шийки матки.

Дмитро Григоренко, лікар гінеколог-онколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології
 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42