Миколаївський ярмарок відшумів у Коропі

2019-08-06 05:51

Сільський карнавал по-коропськи вже всімнадцяте радо зустрів гостей із різних куточків Чернігівщини та інших областей України.

Традиції ярмарку

Є свята в нашому житті, які просто відбуваються, а є – що проходять весело, гучно і смачно, закарбовуючись надовго в нашій пам’яті. Саме Миколаївський ярмарок є особливістю Коропського краю, оскільки тут вирує справжній народний життєворот, оживають історія та прадавні місцеві вікові традиції.

Розпочинають дійство з хресної ходи з іконою чудотворця Миколая (заступника Коропщини) від Свято-Успенського храму до центральної площі містечка.

Під час урочистого відкриття ярмарку голова Коропської ОТГ Віктор Журавель привітав усіх та гостинно запросив до культурних розваг, аби добре відпочити й відкрити для себе історію Коропського краю. «Адже головна мета свята, – зазначив він, – популяризація рідної Коропщини та сільської культури на теренах громади».

Неодмінною складовою урочистої ходи є поява історичного героя – Дем’яна Многогрішного, який звернувся до присутніх з промовою-нагадуванням.

«У добу Руїни, коли Короп спалили двічі, я надав міщанам на 5 років звільнення від податків, а жителям сіл – на 3. Своїм універсалом наказав мешканцям ближніх населених пунктів надавати допомогу своєму місту, бути вірними йому та служити лише на користь рідній стороні».

Отож нещодавно у громади виникла ідея увічнити свого почесного земляка Дем’яна Многогрішного. Уже є й ескіз, який розробив народний художник Анатолій Гайдамака. Тому є надія, що через рік на цьому місці стоятиме монумент відомому гетьманові. 

Приємні сюрпризи

Голова українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я» Олег Петров розповів про цікаву пропозицію своїх дітей-гуртківців – перейменування вулиці Поштової, де розташована їхня школа, на вулицю Леоніда Каденюка. Адже свого часу перший космонавт незалежної України неодноразово приїздив до школярів на зустрічі. Таку слушну ідею підтримали й дорослі.
Приємним сюрпризом на ярмарку стало і спецпогашення поштового блоку «Мезинський націо­нальний природний парк» із серії «Заповідники та природні парки України» спеціальним штемпелем.

Колоритний парад

Найвидовищніше дійство свята – карнавальний парад підприємств, організацій та 17 сільських громад Коропського району, які демонстрували свої досягнення в різних сферах діяльності: виробництві, сільському господарстві, культурі та спорті. Під веселу музику, зі співами й танцями йшли різні історичні постаті та колоритні персонажі. Тут можна було побачити бургомістра і градоначальника, шикарних дам та поштмейстера, скарбника й вогнеборців, русалоньку та рибалку, царицю бджолу і трутня, султана Сулеймана та його дружин, найкращих спортсменів, артистів і танцюристів. Найколоритніша постать – яскрава баба Калачиха, завжди готова продавати землякам смачні пироги. Здивувала феєричним виходом Атюшинська громада – з’явилися на білому розкішному лімузині, станцювавши веселий танок.

Староста Атюшинського старостинського округу Станіслав Пилипець розповів, що в такий незвичайний спосіб хотіли показати свою креативність і першість у всьому. Він також поділився найближчими планами громади – побудовою сучасного тваринницького комплексу з доїльною залою на 97 робочих місць. А для розвитку спорту на селі нещодавно відкрито сучасне футбольне поле. Адже ці складові для людей дуже важливі.

Уже в 11-й раз поспіль беруть участь у ярмарку жителі села Карильського. Представляли громаду в різних ролях – козаків, кашоварів, воїнів.

«Нині показали себе у вигляді бджіл, які носять мед. Була у нас велика цариця бджола. Учасники співали про мед та бджілок. Ідея – показати Україну великою сім’єю. А бджолина родина до того ж іще й дуже працьовита, вона дає корисний продукт і має злагодженість у роботі. Ми хотіли провести паралель, аби і в нашій країні було так само дружно та весело, – висловила думки односельців староста Карильського старостинського округу Наталія Хоменко.

Курінні історії та смаколики

Яке ж свято без цікавих знайомств і смачних страв! Після яскравого параду можна було завітати в курені громад, де спокусливо стояли на столах різноманітні українські традиційні смаколики: смажені карасики, пиріжки, вареники з картоплею та грибами, млинці, печінка й ковбаси, м’ясні рулети, кров’янка та деруни. А в казанах булькав куліш по-коропськи, яким пригощали всіх охочих. Скрізь лунали веселі пісні та доносився тупіт від бадьорих танців. У кожному куточку ярмарку чувся радісний сміх і заманливий гомін.

Учасниця фольклорного колективу «Калинонька» із села Нехаївки Світлана Милько розповіла про походження свого поселення. Його назва походить від прізвища ватажка козацького загону отамана Нехайка, який колись оселився з товаришами в мальовничій місцевості. Подальша доля його невідома. Жителі також знають, що перші поселенці – козаки, яких пізніше було покріпачено.

Кожна громада прикрашала свій курінь по-особливому, вкладаючи всю душу та вміння. Жоден не повторювався, а навпаки, мав індивідуально своєрідний вигляд. 

Курінь села Будища нагадував зелений рай, де рясніло зіллям і квітами, стояли вулики та човни, літали бджоли і плавала у ставочку риба.

«Ми плануємо розвивати зелений туризм. А оскільки село розташоване недалеко від Мезинського національного парку, то прийняли ось яке рішення. У наших ставках кришталево чиста вода. Зарибили водоймище на 34 гектари, і вже ловляться коропи по 5-8 кілограмів. Є гриби та ягоди, бджолярі ставлять пасіки. Громада дає нам 45 тисяч гривень на розвиток. Найближчим часом уже хочемо обладнати три будинки під сільський стиль, – поділився планами староста Будищинського старостинського округу Олександр Хілько.

Містечко майстрів 

Поряд із різноманітними куренями та продуктовими ятками розгорнуло свою діяльність і Містечко майстрів. Сюди з’їхались умільці з усієї Чернігівщини, а також сусідніх областей. 

Гончарка-живописиця з Коропа Оксана Цупко в ярмаркових дійствах бере участь дуже давно. У неї гончарні вироби ручної роботи. Здебільшого народна іграшка. Також столик рясніє свищиками, зробленими за прабабусиною технологією, сільничками, чумаками на возах, дівчатами з парубками, онуками з пиріжками на печі, козаками на гарматах, рибками та кониками… 

Представниця Конотопського любительського об’єднання «Скарби Конотопщини» Оксана Гриценко привезла на ярмарок сімейні обереги, різноманітних ляльок в українському вбранні. Особливе місце займають конотопські відьмочки різних розмірів. 

Чудова рукодільниця Катерина Кулик із Мезина радувала гостей свята солом’яними виробами – картинами з різноманітними квітами та інкрустацією. А ще вона самодіяльний композитор, який створює пісенні мелодії на поезії місцевих авторів та різних українських поетів. Не знаючи нотної грамоти, жінка відчуває душу поетичних рядків. Перша мелодія була складена на вірш нашої землячки Валентини Михайленко «Іду між вербами». Нині вже більше 12-ти її пісень виконано аматорами сцени.

Родинна арт-студія «Золото Сейму» завітала на Миколаївський ярмарок уперше. Сім’я Наталії Єршової займається плетенням виробів із лози. Вони розробляють власні практичні моделі. Наприклад, приваблюють око хлібниці у вигляді французького капелюшка, зручні великодні кошики, авторські таці під торти й випічку. Чоловік пані Наталії освоїв іще й нову японську технологію на токарній основі, коли лоза розпускається на чотири тонесенькі смужечки. Кожна річ у них не схожа на іншу, тому й зачаровує багатьох покупців. 

Веселу ярмаркову атмосферу підтримували різні творчі колективи та місцеві таланти. Свою пісню «Не плач, тату» подарував співак Іван Ганзера, який свого часу став першим переможцем у «Голосі країни». Проходили також змагання стронгменів та фестиваль фарб.

Тож засумувати на Миколаївському ярмарку було просто неможливо. Відшумів гучно, весело й колоритно. І вже готується до нових зустрічей…

Ярмаркувала Любов СИЛА
 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13