Світ готується робити щеплення від COVID-19. Коли вакцина буде доступна в Україні і хто її отримає

2020-12-03 10:41

Через рік після початку пандемії коронавірусу світ опинився на порозі масової вакцинації від смертельної хвороби. В кінці листопада з’явилася інформація, що вакцину почали поширювати в Європі і США. Очікується, що почати масово робити щеплення можуть ще до різдвяно-новорічних свят.

Коли ж вакцина з’явиться в Україні і як буде відбуватися процес захисту населення від COVID-19 – розповідає OBOZREVATEL.

Що говорить МОЗ?

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко повідомляв, що в 2021 році вакцинувати планують понад 20 мільйонів українців.

У межах глобального механізму щодо забезпечення доступності вакцин COVAX Україна безкоштовно отримає 8 мільйонів доз. Але цей випадок передбачає подвійне введення дози, тому щеплення зможуть зробити 4 мільйонам осіб.

Для ще 16 мільйонів громадян вакцину закуплять за гроші державного бюджету.

Загалом планують витратити 2,6 млрд грн. Ще в якості фінансової допомоги влада планує залучити $ 50 млн від Європейського інвестиційного банку та $ 50-75 млн – від Світового банку.

В першу чергу планують зробити щеплення медикам, військовим, працівникам соціальної сфери і людям старше 60 років з соматичними захворюваннями (близько 7 млн осіб), які призводять до летального результату в разі захворювання на корона вірус.

Коли ж вакцинацію почнуть в Україні?

Найбільш уразливі групи населення можуть отримати доступ до вакцини вже на початку 2021 року. Але більш широкий процес вакцинації, очікується, почнеться приблизно з літа.

Щоб швидше отримати доступ до вакцин, Україні потрібно приєднатися до світових випробувань ліків.

«Зараз цей процес займає по 5 місяців і якщо закон пройде в парламенті – він скоротиться до 5 днів. Додатково Україна приєдналася до ініціативи COVAX, яка повинна надати нам ряд вакцин. Цілком реально, що вже на початку наступного року зможемо отримати вакцину для найбільш вразливих груп населення. Це медики, педагоги, люди, які мають проблеми зі здоров’ям і літні», – каже нардеп і член комітету Верховної Ради з охорони здоров’я Ольга Стефанишина.

Правда, глава офісу ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт ще два тижні тому відзначив, що процес вакцинації в Україні може початися в другій половині 2021 року. Мовляв, кожна країна буде отримувати майбутню вакцину в кількості, що дорівнює 20% від чисельності населення. ВООЗ вважає такий розподіл «справедливим», щоб дотримуватися принципу рівності на першому етапі кампанії в цілому. Робити щеплення будуть дорослим з високим ризиком, людей похилого віку та осіб з окремими захворюваннями.

Вакцини на всіх і одразу не вистачить. Україна повинна домовлятися

Український біолог і генетик з Інституту молекулярної біології і генетики НАН України Оксана Півень підтвердила, що вакцинація в умовах пандемії завжди відбувається «рівномірно».

За її словами, Україні вже зараз варто домовлятися з компаніями про постачання вакцини. Коротко про важливе:

Все населення поділять на хвилі – перша, друга, третя і четверта. В першу входять медики, вчителі, соціальні працівники, поліція, рятувальники. Люди, у яких багато соціальних контактів.

Навіть великі фармацевтичні компанії не зможуть так швидко забезпечити вакцинами все людство, тому українській владі слід було б подати заявку на поставку вакцин від інших компаній, які успішно закінчують третю фазу випробувань.

Чи можна буде купити вакцину в аптеці?

Якщо вакцини в Україну постачатимуть приватні фармацевтичні компанії, то її, теоретично, можна буде купити за свій рахунок.

За попередніми даними, ціна вакцини може коливатися в межах 20-50 доларів за дозу.

Правда, депутатка Стефанишина запевнила, що МОЗ не веде переговорів зі світовими виробниками вакцин про завезення препарату в Україну на комерційній основі.

За оцінкою провідних епідеміологів України та голови комісії з біобезпеки та біологічного захисту при Раді національної безпеки і оборони, академіка НАНУ Сергія Комісаренка, вакцинацію від коронавірусу всіх бажаючих в країні можна буде завершити до кінця 2021-го року.

Фото з Інтернету

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13