Бомба сповільненої дії — використані батарейки!

2019-08-05 06:13

На превеликий жаль, ми більше говоримо про рух до Європи (європейських цінностей), ніж насправді діємо. Яскравою ілюстрацією цього можна назвати жахаючу ситуацію із зібраними в Чернігові відпрацьованими батарейками – їх кількість давно вже перевищила триста тисяч штук, і зберігаються вони в таких паскудних умовах, що ворогам не побажаєш.

А як же все гарно починалося! Власне кажучи, в Європі ця тема працює вже доволі давно й років чотири тому «ні з того ні з сього» дочвалала до Чернігова. Десь навесні у нас відбулися так звані дні екології. І хоча, як це зазвичай буває, то був доволі незавидний та формальний захід, але він дав тоді несподівано позитивний результат. Нагадаємо: наш тодішній градоначальник Олександр Соколов підписав так звану угоду мерів, згідно з якою міста мали знизити кількість шкідливих викидів у навколишнє середовище. А як це зробити, аби не «вішати» цю справу на чиновників, котрі обов’язково покладуть її кудись у дуже далеку шухляду й намагатимуться про неї забути назавжди? 

А хто у нас у таких випадках Чип і Дейл, які завжди поспішають на допомогу? Зрозуміла річ – громадськість. Пошукали в реєстрі громадських організацій міста, знайшли захисників екології та спільно з ними започаткували проєкт зі збору відпрацьованих батарейок.

Загальноміська акція, яку розпочали волонтери з громадської організації «Екомісто», дала дуже позитивний результат.

Особливо це сподобалося дітям. 99% зібраних активістами батарейок – саме зі шкільних боксів. Навіть на літніх канікулах міські школярі збирали й досі продовжують збирати батарейки. Аби, коли розпочнеться навчання, віднести їх до школи та вкинути у спеціальну скриньку. У цьому нічого дивного немає – у босоногому дитинстві радянських часів як лишень збирали учні макулатуру та металобрухт! Від тих змагань навіть дух перехоплювало! Тим більше, сучасні школярі твердо знають: використані батарейки не можна викидати на смітник чи на вулицю – вони надто небезпечні для природи.

Незважаючи на труднощі з утилізацією, екологічні активісти планують продовжувати акцію зі збору батарейок і надалі. Адже для них вона взагалі безстрокова. З вересня буде нова мотивація для дітей: за здані у школі батарейки вони отримуватимуть сувеніри, подарунки. На цей проєкт, який називається «План Б», одержано грант. Наразі в Чернігові ситуація зі збором батарейок набагато краща, ніж (у середньому) в Україні. За підрахунками, ми збираємо десь 20% використаних батарейок. Це досить мало, тільки п’ята частина. Але в середньому в Україні – приблизно 1%... 

Чому так мало? Взагалі-то ситуація з утилізацією використаних батарейок у нас в Україні вельми погана – здати їх украй складно. В цьому переконалися не лише волонтери. Власники магазинів та підприємств, які підтримали цю екологічну ініціативу, тепер теж ламають голови – куди подіти зібрані елементи живлення. Підприємець, який одним із перших почав збирати відпрацьовані батарейки, тоді встановив у своєму магазині спеціальну скриньку. Відвідувачі почали потихеньку зносити відпрацьовані елементи живлення – за півроку наносили приблизно півтори тонни. Через проблему з утилізацією цей бізнесмен навіть вирішив на певний час припинити збір батарейок. Та люди, які вже звикли приносити небезпечні відходи до магазину, такого демаршу не зрозуміли – ця екологічна ініціатива добре прижилася в місті. Люди почали просто підкидати їх під магазин. До того ж абсолютно по-європейському – в якихось пакетиках та коробочках. І робіть із тим добром що хочете!

І чим далі, тим сильніше ця проблема розростається. Батарейок збирається все більше, а завод не готовий таку кількість обробляти. Адже львівський завод – єдиний, який має відповідну ліцензію – постійно зменшує обсяги прийому. У них є ліміти. Інші місця, де можна здавати ці батарейки, вимагають досить великі гроші за утилізацію. Щоби здати елементи живлення, нині потрібно заплатити 60 гривень за кілограм. Тож для цього підприємця підтримка такої екологічної ініціативи обійдеться у тридцять тисяч гривень із власної кишені. 

А екологічні волонтери взагалі трошки в розпачі – за чотири роки назбирали триста тисяч батарейок. Що робити з ними далі – просто не знають. Немає ані приміщення, де їх зберігати, ані коштів на утилізацію. Раніше використані елементи живлення зберігалися на складах одного з промислових районів Чернігова. Нині – під благеньким навісом! Триста тисяч використаних батарейок розфасовані у п’ятилітрові пластикові пляшки. Вони лежать фактично просто неба. Сюди їх перенесли ще навесні. Адже приміщення раніше надавалося безкоштовно. А тепер там створюють виробництво, тож батарейки попросили прибрати. На вулиці елементи живлення зберігати небажано. Якщо влітку це ще більш-менш безпечно, то восени та взимку – може призвести до локальної екологічної катастрофи. Тому що корозія пришвидшиться. Батарейки тектимуть і виділятимуть небезпечні речовини, які розпочнуть між собою взаємодіяти. А потім їх неможливо буде жодним чином вийняти з пляшок. Тому зменшиться термін зберігання. Всі батарейки окислюються. З них відтак виділяється специфічний газ. І він також досить шкідливий. Одне слово – це така собі бомба сповільненої дії.

І наостанок. Активісти звернулися з листом до міського управління ЖКГ, щоб там їм допомогли ці батарейки вивезти та зберігали у своїх приміщеннях або знайшли якийсь вихід. Листа направили 28 лютого. Тобто вже 4 місяці минуло, а батарейки –  й досі під навісом на вулиці.

Комунальники все-таки пообіцяли допомогти волонтерам – уже нібито ведуть переговори з київською фірмою, яка має відповідну ліцензію. І нібито вже заплановано, що в серпні зі столиці приїде спеціалізований транспорт, який усе це забере з Чернігова. Що цікаво – серпень уже почався! А чиновники чомусь і досі не знають, скільки це коштуватиме. Чекають на комерційну пропозицію! При цьому відомо, що згідно з міською екологічною Програмою на утилізацію небезпечних відходів передбачено 199 тисяч гривень. 

Зауважу: подальшу долю вже зібраних батарейок волонтери планують контролювати. Активісти хвилюються, щоби відпрацьовані елементи живлення справді вивезли на утилізацію, а не на найближчий смітник. 

Олександр ШИЛО
 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42