Юрій Сусло про правильний масаж, реабілітацію та секрети для жінок

2020-11-25 10:14

Навряд чи знайдеться людина, яка бодай раз у житті не побувала на сеансі масажу. Зазвичай на масажний стіл потрапляють, коли десь щось стрільнуло чи заломило в попереку. Тоді й починаються пошуки спеціаліста й запитання до знайомих та друзів: чи немає масажиста, який би зміг  швидко розібратися з проблемою. Це абсолютно неправильний підхід, каже Юрій Сусло, масажист із 22-річним стажем, адже займатися собою потрібно регулярно, а не тоді, коли припече.

Юрій — не просто масажист, він — реабілітолог. Тобто допомагає відновитися людям після тяжких травм, захворювань, різних станів, у тому числі й психоемоційних, які не дають людині жити повноцінним життям. І він якраз із тих спеціалістів, телефон якого передають одне одному разом зі словами: «Він допоміг мені знову стати на ноги».

Шлях до професії

У дитинстві, каже Юрій, навіть не мріяв про медицину. Хлопчиком був хворобливим, тож вигляд людей у білих халатах взагалі лякав. Навіть закінчуючи школу, не уявляв, що його життя і його професія будуть напряму пов’язані з медициною. Темою зацікавився, побачивши публікації відповідної спрямованості.

— Пам’ятаєте, був такий популярний журнал – «Здоров’я»? Його передплачували батьки, а я з нетерпінням чекав на кожний номер, щоби подивитися, чи є там статті, що мене цікавили, — про практики масажу, лікувальну фізкультуру, реабілітацію, — розповідає Юрій.

Першими «клієнтами» для відпрацювання практичних навичок стали батьки та друзі. Але хотілося навчатися далі. Й першою, можна сказати, професійною сходинкою для нього стали курси в товаристві «Знання». Їх відвідували студенти медучилища, підвищували кваліфікацію і медики, які вже працювали. Але, прослухавши кілька занять, Юрій зрозумів: усе, чому тут навчали, він уже знає. Тож склав іспити екстерном і отримав свідоцтво про закінчення курсів.

Справжнє навчання розпочалося вже у Києві – у практикуючих неврологів і мануальних терапевтів.

Про здібного масажиста дізнався головний лікар однієї з районних лікарень Чернігівщини і запропонував роботу — попрацювати масажистом у медзакладі. На той момент Юрій не мав медичної освіти.

Незабаром до Юрія шикувалися черги, а місцеві приватні масажисти практично залишилися без клієнтури. Як притиснути конкурента – довго не думали. Дізналися, що Юрій не має медичної освіти. Щоб не загострювати ситуацію, він звільнився. І вступив на навчання до Чернігівського медичного училища, аби не дати в майбутньому жодного шансу будь-яким недоброзичливцям. Після закінчення навчального закладу Юрій почав працювати в нейрохірургічному відділенні обласної лікарні.

Працював із найтяжчими пацієнтами

Це відділення, де лікуються люди після важких травм, — черепно-мозкових і хребта, майже знерухомлених і з нестерпними болями через грижі міжхребцевих дисків, із захворюваннями хребта і спинного мозку тощо. Юрій і тут навчається, він отримав можливість додати до своєї професії масажиста ще одну — реабілітолога.

— У відділенні нейрохірургії я міг наочно побачити всі процеси, що відбуваються з хребтом людини. Я був присутнім на багатьох операціях, вчився, роздивлявся, запам’ятовував, застосовував на практиці, — розповідає Юрій.

Протягом дев’яти років, які пропрацював Юрій у відділенні нейрохірургії, він із кожним своїм пацієнтом долав непростий шлях. Люди вчилися заново рухатися, ходити, робити щоденні звичні справи. А Юрія почали запрошувати для консультацій.
Той, хто не стикався з доглядом за людьми після інсультів і травм, навіть не здогадується про ті проблеми, які доводиться долати родичам таких пацієнтів. Цьому ніхто не навчає, не розповідає, не показує, як і що правильно робити. Юрій став тим, хто вчив і давав надію та впевненість, що людина обов’язково одужає.

Реабілітолог — це ще й психолог

— Уявіть, ви приходите до людини, а вона прикута до ліжка. Не може зробити жодного руху – лише розмовляє. Зрозуміло, яким буде психічний стан – жити не хочеться. А людину потрібно витягти з цього. Тож був для своїх пацієнтів ще й психотерапевтом. Вивчав спеціальну літературу, виводив їх із депресії, давав надію, — говорить Юрій.

Щоб отримати результат, потрібні віра, впертість, велика праця і час. Час не завжди буває на боці пацієнтів – інколи доводиться працювати роками, щоб досягти прогресу. І той, хто не здавався, через нестерпний біль виконував щоденні багатогодинні вправи, працював над собою і долав себе – той перемагав і повертався до нормального життя.

Із багатьма своїми пацієнтами Юрій щодня проводив по кілька годин, інколи 2—3 роки поспіль. Тому не дивно, що з багатьма його пов’язують справжні дружні стосунки. А дружба і фінанси – речі несумісні. Хіба можна брати гроші з друга за допомогу? Доводилося шукати вихід із глухого фінансового кута.

Юрій розпочав приватну практику масажиста і лише консультує з питань реабілітації – після інсультів, травм хребта, онкологічних хворих після операцій на хребті. Працює з пацієнтами різного віку – навіть із дітьми, починаючи з 6-річного віку.

Про дитячі й дорослі проблеми

Найбільш розповсюдженою проблемою у дітей залишаються сколіози (викривлення хребта) і гіперкіфози (сутулість). Це наслідок багатогодинного сидіння біля екранів комп’ютерів. На щастя, каже Юрій, мобільні гаджети дозволяють відірвати від стільця дітей, вони проявляють хоч якусь активність.

Колись дітям формували поставу змалечку. Згадайте, говорить Юрій, якими колись були парти в школах. Вони стояли нерухомо, примушували тримати спину. Вчителі стежили, щоб діти сиділи рівно. На перерві між уроками, особливо в молодших класах, були фізкультхвилинки.

Тепер на це увагу звертають мало. А дарма. Сутула спина та викривлений хребет — це неправильне розташування внутрішніх органів і, як наслідок, чималі проблеми в дорослому віці. Можуть виникати хронічні захворювання легеневої системи — легені не можуть правильно працювати, а людина може хворіти на різні легеневі захворювання, в тому числі й пневмонії.

Те ж саме відбувається і з кишечником, сечостатевою системою. А здоров’я останньої надзвичайно важливо для дівчаток, їм у майбутньому виношувати та народжувати дітей. При важких формах сколіозу — 3 і 4 ступінь — навіть забороняється народжувати, адже дитина не може правильно розташуватися в утробі, можуть виникнути патології її розвитку. Якщо все ж вагітність трапляється, жінка майже з перших днів перебуває під постійним наглядом, лежить «на зберіганні», народжує шляхом кесаревого розтину.

Тож хребет зі спинним мозком, який іннервує всі органи і системи, щоб вони працювали правильно, – це основа нашого здоров’я.

Мануальна терапія – це не молотком по хребту

— Я завжди з жалістю дивлюся подібні відео, — каже Юрій, – це каліцтво людини. Мануальна терапія – це швидка допомога, якщо, наприклад, защемило нерв і потрібно поставити хребець на місце. І ти впевнено знаєш, який саме. Але насправді, для того, щоби робити будь-які маніпуляції на хребті, треба бачити картину. Тому призначаються додаткові дослідження – рентген, МРТ, консультація нейрохірурга. Жоден масажист, який себе поважає, не дозволить «силові вправи» із хребтом пацієнта, не знаючи, які проблеми там є.

Як не потрапити на операційний стіл до нейрохірурга

— Якщо болить спина і не звертати на це увагу – це шлях потрапити на операційний стіл до нейрохірурга, — застерігає Юрій.

— Починається все з остеохондрозу, а закінчитися може міжхребцевою грижею.

Щоб це попередити, потрібно тримати себе в тонусі – робити зарядку, ходити пішки, підніматися сходами. Стара істина: «Рух – це життя», — працює.

Створити собі м’язовий корсет – за допомогою фізичних вправ зміцнити м’язи спини, щоб вони підтримували хребет. Не обов’язково для цього ходити до спортзалу, справи можна успішно виконувати і вдома – класична фіззарядка з успіхом виконає цю функцію. М’язи не дадуть можливості знизити висоту стояння хребців і придавити диски.

Якщо проблема вже є, необхідно проконсультуватися зі спеціалістом-неврологом, який дасть правильні поради.

Маленькі секрети для жінок

Коли літо на порозі, до фітнес-центрів і масажистів шикуються черги. Дівчата скидають зайві кілограми і позбавляються від неприємної «апельсинової» шкірки – целюліту — за допомогою масажу.

— Антицелюлітний масаж — це доволі болюча процедура, але ефективна. Добре працює і вакуумний масаж. Робити його треба обережно, адже існує маса протипоказань. Кваліфікований спеціаліст їх бачить і в жодному разі не візьметься виконувати процедуру. Протипоказанням є судинні захворювання – варикоз, порушення цілісності шкіри, алергічні реакції, будь-які новоутворення, родимки, папіломи. Той, хто хоче зекономити і зробити вакуум собі вдома, може отримати в результаті проблему, якою будуть займатися хірурги і навіть онкологи. Наприклад, починають кровоточити родимки і їх доводиться видаляти, — застерігає Юрій.

Перед тим, як робити ці види масажу, Юрій уважно вивчає проблему. Адже «апельсинова» шкірка може з’явитися не через зайві кілограми, а й через порушення відтоку лімфи. І тоді пряма дорога за консультацією до судинного хірурга, ендокринолога і гінеколога. Набряки можуть бути наслідком поганої роботи нирок.

Юрій пригадує випадки, коли після візиту до нього дівчата йшли за його рекомендацією на обстеження і в них виявляли цукровий діабет, гінекологічні патології, при яких взагалі протипоказані подібні процедури. Тож до антицелюлітного масажу теж треба підходити з обережністю.

І відкриває секрет. Правильний підхід – худнути навесні. Взимку це робити складно – організм хоче зігріватися, бути в теплі, тож віддати накопичене йому буде шкода. А весною, навіть без походів до спортзалу і виснажливих тренувань, із легкими фізичними вправами вдома, можна досягти не менш вражаючих результатів — організм із радістю позбавляється зайвого.
А ось медовий масаж – одна з тих процедур, яку можна робити самостійно і вдома. Перед цим варто впевнитися, що немає алергії на продукти бджільництва — нанести кілька крапель меду на шкіру руки і подивитися на реакцію за півгодини.
Яка дія такого масажу? За рахунок прилипання, відбувається надрив жирової клітини. Це допомагає полегшити відтік рідини, що утримується в підшкірній клітковині.  До того ж це ще й щадний пілінг, який злущує ороговілі клітини, пори відкриваються, а шкіра стає гладкою та еластичною. Що важливо, м’який медовий масаж можна робити тоді, коли інші види масажу заборонені. Наприклад, при варикозі.

Бліц-запитання і відповіді

— Скільки має тривати масаж?

— Однозначної відповіді немає. Це залежить від комплекції людини, наскільки вона м’язово розвинена, який жировий прошарок. Для того, щоб дістатися до м’язів, потрібно розігріти всі тканини. Але це не означає, що худорлявому легше зробити масаж, ніж тому, хто в тілі. Бувають настільки худі, що не знаєш, що масажувати. Тоді роблю гімнастичний масаж, рухаючи м’язи, щоб розігріти їх і розробити. Тож у часовому вимірі — це від півгодини до двох.

— Потрібно робити масаж усього тіла чи можна тільки якоїсь окремої ділянки? Попереку, наприклад.

— Я завжди був противником розділенням масажу на зони. Хребет у нас цільний, повністю взаємопов’язаний. Особисто я працюю з усім хребтом.

— Чи є різниця між жіночим і чоловічим масажем?

— Є певні нюанси, пов’язані з будовою тіла. Жінки можуть відрізнятися гіперчутливістю, тож треба бути дуже обережним. Деякі чоловіки, навпаки, вимагають жорсткого масажу. А це не завжди правильно.

— Скільки людей може прийняти за день масажист?

— По-різному, це залежить від виду масажу, тривалості однієї процедури тощо. Я приймав, бувало, 12—13 людей. Але я категорично не рекомендую так працювати, бо кожен має свою межу можливостей, за яку не варто переступати.

— Чи правда, що масажист дуже виснажується енергетично під час сеансу?

— Якщо не вміти захищатися від впливу негативу, то так. Масажисту, перш за все, треба навчитися правильно дозувати свою енергію і не брати на себе негативну. Я вже вмію це робити, і тепер навіть після дуже негативно налаштованої людини закінчую сеанс масажу з гарним настроєм. І з таким же настроєм виходить із кабінету і мій клієнт.

— Ваші побажання як від масажиста…

— Рухайтесь, тримайте поставу, не запускайте захворювання. Звертайтеся лише до кваліфікованих спеціалістів, щорічно обстежуйте свій організм – диспансеризація, аналізи, огляди спеціалістів, для жінок – гінеколог. Масаж рекомендований двічі на рік, навіть якщо біль не турбує. І будьте здорові!

Алла ПРИМА
Фото редакції

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21