СВЯТО маленьких «поспішайок»

2020-11-17 08:29

17 листопада  – Всесвітній день передчасно народженої дитини. Свято малюка – найважливіший, украй актуальний день року.

Всесвітній день передчасно народжених дітей відзначається у світі з 2008 року, затверждений він був з ініціативи Європейських Батьківських Організацій та фонду турботи про новонароджених пацієнтів. Ця подія просто здійснила прорив: адже передчасні пологи – це не поодинокі випадки. В усьому світі щорічно передчасно народжується близько  15 мільйонів дітей.

Передчасні пологи в розвинених країнах становлять 5-12% від загальної кількості пологів. США – 8,9%; Австралія – 5,9%, Швеція – 5,9%; Франція – 5,9%; Україна – 5,8%. Видатні поспішайки: Марк Твен, Моцарт, Дарвін, Вольтер, Готьє, Шиллер, Байрон, Менделеєв, Гюго, Енштейн, Вівальді.

Можливо, саме раннє народження і зробило їх більш цілеспрямованими, спраглими повноти життя і вражень. Адже ніхто не бореться за своє життя так, як маленькі «поспішайки». Найменшою дитиною в світі визнана Румаіса Рахман. Її маса при народженні – 244 грами.  Дівчинка народилась за допомогою кесаревого розтину в медичному центрі Чикаго на 25 тижні вагітності. На сьогоднішній день дитина здорова.

День передчасно народжених дітей щорічно відзначають більш ніж у 100 країнах світу.  В Україні щорічно передчасно народжується до 20 тисяч дітей. Це найчисельніша група дітвори, яка потребує медичної допомоги та догляду. Відтак Україна приєдналась до святкування Всесвітнього дня передчасно народженої дитини. Цього дня об’єднуються зусилля провідних фахівців, медичних працівників, батьків у реалізації заходів, спрямованих на вирішення проблем передчасних пологів та поліпшення умов виходжування передчасно народжених дітей і підтримки їх сімей. Всесвітній день передчасно народженої дитини – це день перемоги як самих дітей, так і їхніх батьків, а також лікарів, їх щоденно виходжують.

В КНП «Пологовий будинок» ЧМР під керівництвом генерального директора Василя Гусака були проведені символічні заходи з нагоди «Свята малюка». Адже тут за 2019 рік передчасно народилось 170 немовлят, із них вагою менше 1000 грамів – 24 дитини.

До головних причин передчасних пологів належать соціально-біологічні фактори: вік матері до 16 років та старше 35, гострі й хронічні захворювання жінки, паління та вживання алкоголю, обтяжений акушерський анамнез; материнські фактори:  фізичні та психічні стреси під час вагітності, гормональні порушення, погане харчування під час вагітності, інфекції.

В КНП «Пологовий будинок» ЧМР функціонує відділення інтенсивної терапії новонароджених, в яке після передчасних пологів в умовах транспортного кувезу переводяться передчасно народжені немовлята. Відділення оснащено сучасним обладнанням та засобами виходжування, лікування, надання високоспеціалізованої медичної допомоги, підтримки життя дуже маленьким «поспішайкам».

Лікарі при виходжуванні передчасно народжених немовлят стикаються з багатьма патологічними станами з боку дитини, а саме: порушення дихання або взагалі відсутнє самостійне дихання, проблеми з годуванням (зригування, незасвоєння харчування, відсутність смоктального рефлексу), інфекції, порушення терморегуляції,  зниження рівня цукру крові, анемії.  Мета кожного педіатра-неонатолога не тільки виходити дитину, а й забезпечити повноцінним здоров’ям, дати шанс на якісне життя в подальшому.

Спостерігаються  позитивні результати у виходжуванні передчасно народжених дітей. Наприклад, народилась дівчинка з вагою 620 грамів. Сьогодні їй уже 10 років, дівчинка абсолютно здорова. Відділення інтенсивної терапії новонароджених за 21 рік своєї роботи надало допомогу близько 4500 «поспішайкам» міста та області.

17 листопада, у Всесвітній день передчасно народженої дитини, підсвічуються фіолетовим кольором архітектурні споруди світу: Ейфелева вежа у Франції, Ніагарський  водоспад, будівля Емпайр-Стейт-Білдінг у Нью-Йорку,  Босфорський міст у Стамбулі, Софіївський собор у Києві,  театри  опери  і балету в Одесі, Львові та в інших містах світу.

Фіолетовий колір – це символ дня передчасно народжених дітей, тому що він символізує надію, співчуття та відкритість для допомоги іншим, чутливість.

Необхідною умовою виходжування передчасно народженої дитини є не тільки увага і професійна кваліфікація лікарів, але й бажання та розуміння батьків. Тільки спільними зусиллями медицини й сім’ї можна досягти найкращих результатів.

Підготували: генеральний директор КНП «Пологовий будинок» ЧМР  Василь ГУСАК, медичний директор КНП «Пологовий будинок» ЧМР Галина ЛЕНИК, зав. відділення новонароджених Людмила ДУДКО, лікар педіатр-неонатолог Вікторія БАЗАРНА.
Фото надані автором

 

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13