Кому і коли потрібно робити КТ та чому ПЛР-тести бувають зайвими

2020-11-16 09:48

Українці налякані. Налякані коронавірусом та його можливими наслідками. І цей страх підсилюється панікою, яка виплескується у соцмережі запитаннями на кшталт «у мене зник нюх, температура 37,4, порадьте, який антибіотик краще» або «сімейний лікар призначила антибіотик А та антибіотик Б, можливо, краще все ж таки В?»

А ще змушує тих, хто захворів або має найменшу підозру на «коронавірусний» діагноз, вишукуватися у черги довжиною в тиждень на ПЛР-тести та комп’ютерну томографію. Але чи дійсно КТ при коронавірусі – необхідність для кожного пацієнта із COVID-19? І коли та за яких обставин потрібно починати приймати антибіотики? І чи варто робити ПЛР-тест бабусі, онуку якої вже підтвердили діагноз «коронавірус»?

Лікарі-інфекціоністи наголошують: COVID-19 – це вірусне захворювання, й антибіотик при ньому як початкова терапія не допомагає. Більше того, лікування антибіотиками на початковому етапі збільшує частоту ускладнень, зокрема тієї ж самої пневмонії.

Окрім того, антибіотики, що найчастіше виписує сімейний лікар – це азитромицин та деякі макроліди. Вони мають кардіотоксичну дію, особливо якщо йдеться про пацієнтів похилого віку. На це потрібно звертати серйозну увагу й контролювати стан серця. А люди ще й самостійно «призначають» собі лікування антибіотиками, начитавшись порад в Інтернеті чи послухавшись знайомих. Мовляв, він пив, і йому допомогло. 

За словами лікарів, після закінчення епідемії коронавірусу на нас очікує шалена резистентність до антибіотиків. І причина цьому – масове призначення антибіотиків пацієнтам, які знаходяться на амбулаторному лікуванні та особливих показань до цього не мають.

У Нідерландах є антибіотики, які сімейний лікар не має право призначати – тільки лікарі в стаціонарах або пульмонологи. Коронавірус протікає як звичайна вірусна інфекція. Відповідно – як вірусна інфекція і лікується. й антибіотики призначаються лише у випадку, якщо до вірусної приєднується бактеріальна інфекція, зазвичай – пневмонія.

Про те, що є бактеріальна інфекція, свідчить або відсутність покращення стану протягом п’яти-семи діб, або «друга хвиля» захворювання, коли спочатку стан пацієнта нормалізується, а через декілька днів знову погіршується: з’являється задишка, кашель, прискорюється пульс на тлі відсутності лихоманки, зростає частота дихання, сатурація, тобто рівень насиченості крові киснем, протягом дня падає нижче 95 відсотків.

Саме при такій ситуації і є сенс робити комп’ютерну томографію. Але аж ніяк не «для заспокоєння» у перші дні появи симптомів вірусного захворювання. Це чутливий метод обстеження, який може виявити у кожного пацієнта з коронавірусом, навіть безсимптомним, зміни в легенях. Але якщо на тлі цих змін пацієнт почувається добре, немає ані задишки, ані підвищеної температури, ані зниження сатурації, медикаментозне лікування не потрібне – лише відпочинок та повноцінне харчування. Бо це не пневмонія – це пульмоніт, тобто вірусне враження легень.

Якщо ж зміни в легенях фіксуються на тлі поганого самопочуття, лікар має проводити кореляцію між обсягами враження та клінічними симптомами. Виражені симптоми, низька сатурація є привдом для госпіталізації навіть при мінімальному обсязі враження легень. І навпаки: навіть якщо зміни в легенях значні, а самопочуття пацієнта при цьому нормальне, він може отримувати лікування вдома. 

Аргументом на користь утримання від КТ «про всяк випадок» є дані, що наводять американські науковці: з проведенням цього методу дослідження пов’язують п’ять тисяч випадків онкопатології. Кожне КТ залежно від віку апаратури та терміну її експлуатації – це опромінення, рівень якого у 20-30 разів вище за опроміненні при рентгені. Інколи після першої, абсолютно непотрібної, КТ призначається повторне її проведення буквально за місяць. Але ж процес відновлення легень є тривалим і може становити до трьох місяців. Тож повторне дослідження часто не є актуальним, а визначальною має бути клінічна картина.

Так само як і комп’ютерна томографія, зайвим може бути й ПЛР-тестування. Тим більше що негативні його результати можуть бути й хибними. Що впливає на хибнонегативні результати? По-перше, якість тестів. По-друге, умови зберігання. По-третє, те, як проходив забір біоматеріалу. Якщо дотримуватися усіх вимог – кількість хибнонегативних результатів буде меншою. Якщо ні та ще додати до цього людський фактор – кількість збільшиться. У випадку, якщо діагноз «коронавірус» підтверджено одному члену родини, проводити ПЛР-тестування іншим, що були з ним у контакті та мають аналогічні симптоми, немає сенсу.

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42