Чи справді нам пропонують чисту правду про тероризм?

2020-11-13 14:18

Європа у вогні терактів — приблизно такий висновок напрошується, якщо згадати всі новини, які надходили із Заходу останні півтора місяця. Франція, Австрія — ісламський тероризм фактично почав підіймати голову.

Але чи справді все так погано? Чи може ми — жертви інформаційного насилля? Жертви тероризму, головне завдання якого — не вбити, а переконати, викривити дійсність? 

Міф №1. «Європа потопає у вогні атак» 

За даними Європолу, звіт якого оприлюднив Європарламент, минулий 2019 рік за кількістю терактів був найнижчим за останні п’ять років. А за кількістю жертв — найнижчий за останні 10 років. Ба навіть більше: якщо порівняти, наприклад, із Афганістаном, то в усьому Євросоюзі кількість атак була в 10 разів менша, а кількість жертв — у тисячу разів менша. 

За рівнем терористичних загроз — наші країни-сусіди мають їх більше, ніж держави ЄС. У країнах географічної Європи (без урахування пострадянських) — 40% терактів припадає на Туреччину. А якщо враховувати і пострадянські, то в Україні ситуація гірша, ніж у тій же Франції.

І це при тому, що Європа перебуває під якіснішим контролем, ніж решта світу. Бо фіксуються всі атаки — навіть невдалі, розкриті та без жертв. На 5 тисяч терактів, які відбулись у Європі протягом останніх 20 років, — 2,5 тисячі смертельних жертв. У країнах Близького Сходу ситуація зворотна — по 3 жертви на один теракт. Скажемо більше, торік в Європі арештовано рекордну кількість людей — понад 1000 осіб, які були причетні до підготовки терактів.

Міф №2. «Ісламський тероризм — найпоширеніший вид тероризму в Європі»

Власне, якщо дивитись телевізор, то так. Але якщо подивитись статистику, то ісламський тероризм — на третьому місці в Європі. Вони поступаються внутрішнім — корінним терористам. Тому перше місце займають (практично, в будь-який рік) —  сепаратисти. Минулого року на другому місці — ліваки та анархісти.

Звичайно, просто вибух без жертв, спалені автомобілі, а часто муляж вибухівки не так сильно зачіпають громадську думку. Але це теж теракти. Так, джихадисти жорстокіші, і цим вони краще заявляють про себе, ніж їхні європейські «колеги». Але останнім часом жорстокими стають і праві, які виправдовують своє насилля насиллям мусульман. Проте застосовують його і щодо інших етносів та релігій.

Торік кричущим став випадок, коли чоловік убив свою звідну сестру, яка мала китайське походження, а потім пішов розстрілювати мечеть. Там його відразу пов’язав 65-річний перший поранений ним мусульманин.

Міф №3. «Головні виконавці терактів – біженці» 

Так, він близький до реальності, але все одно не зовсім їй відповідає. Якщо ми говоримо про ісламський тероризм, то часто виконавцями стають ті, хто вже не в першому поколінні проживає в країні. Лише офіційно відомо, що 5 тисяч громадян Євросоюзу добровільно поїхали воювати за Ісламську державу. Зараз значна частина з них повернулась назад — із досвідом бойових дій. І досвідом ненависті до «невірних».

Тут мала би бути мораль про тероризм. Але буде про інше. Часто той порядок денний, який нам нав’язують, дуже відрізняється від реально важливих питань. Тому — не лише поліцейські акції, але й критичне мислення здатне зупинити тероризм. 

«Якщо зірки запалюють — значить це комусь потрібно»? 

Статтю підготував Олександр ШИЛО
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42