COVID: Захід у другій хвилі коронавірусу, а Китай нарощує економіку

2020-11-09 07:20

Новий сплеск пандемії коронавірусу почався в жовтні у всьому світі, крім Китаю та сусідніх азіатських країн. Поки європейські країни знову закриваються на карантин і вводять комендантську годину, відновлена економіка КНР вже набирає нових обертів, розповідає КореспонденТ.net

Європейські країни одна за одною посилюють обмеження через нові спалахи коронавірусу. Чехія закрила кордони для туристів і ввела повторний локдаун.

Ірландія ввела майже такий же жорсткий карантин, як навесні.  Іспанія, що стала першою європейською країною з мільйоном хворих і ввела надзвичайний стан, а також Словенія обмежують пересування своїх громадян по місту.

Італія останньою в Європі оголосила про нові обмеження через коронавірус. У Франції у неділю захворіло більше 50 тисяч осіб — для країни це рекорд.  Новий сплеск захворюваності також фіксують у Німеччині. А кількість заражених у Польщі подвоїлася менш ніж за три тижні.

Рекорд також побитий у США.  Якщо кількість заражених ростиме такими темпами, Америці й Європі не залишиться нічого іншого, крім локдауна, говорить старший науковий співробітник ыз питань глобальної охорони здоров’я Ради з міжнародних відносин Дженніфер Нуццо.

На цьому тлі ситуація в Китаї, звідки й почав поширюватися новий коронавірус, залишається спокійною: за даними університету Джонса Хопкінса, КНР посідає 53 місце в світі за кількістю хворих.

Від початку пандемії на інфекцію там заразилася 91 тисяча людей при населенні в півтора мільярда.  Щодня там виявляють кілька десятків випадків, і всі вони, як правило, привізні.  До цього часу загинуло 4 739 осіб.

Україна, наприклад, на 21-му місці за кількістю інфікованих коронавірусом у світі:

Поки західна півкуля б’ється з другою хвилею і готується до нового спаду ділової активності, Китай повідомляє про зростання економіки. Минулого тижня китайська влада опублікувала звіт, в якому йдеться про те, що економіка КНР зросла майже на п’ять відсотків за липень-вересень, раніше відбулося зростання на 3,2 відсотка в попередньому, весняному кварталі (квітень-червень).

Таким чином Китай відіграв історичний провал першого кварталу, коли країна першою в світі прийняла удар пандемії й економіка впала на 6,8 відсотка в річному вираженні, хоча майже півстоліття вона навіть не замислювалася про падіння і росла темпами до 15 відсотків на рік.

Ще кілька місяців тому Китай зміг взяти під контроль пандемію і повернутися до нормального докоронавірусного життя: китайці ходять до магазинів, на роботу, їздять по всій країні — показник поїздок скоротився лише на 18 відсотків у порівнянні з докризовим рівнем.

Відновлюється не тільки виробництво, але й споживання, що стало сферою, котра найбільше постраждала від коронавирусної пандемії.

Якщо темпи збережуться, то Китай може виявитися єдиною великою економікою планети, яка завершить 2020 рік зростанням.

Зараз китайська економіка за своїми обсягами посідає третє місце після американської та європейської.

Китайська статистика є демонстрацією переваги масштабного локдауна і драконівських обмежень. Саме вони, на думку експерта з питань охорони здоров’я Хуачжунского університету У Танчунь, допомогли запобігти поширенню інфекції всередині Китаю і стали вирішальним фактором у перемозі над коронавірусом у місті Ухань, звідки вийшов SARS-CoV-2 і поширився по світу.

Після цього Пекін почав поступово вводити обмеження у всій країні: закрилися школи, спортивні центри, бари та інші громадські місця, був введений масочний режим, влада обмежила пересування між населеними пунктами і навіть районами міст.  Проводилось масове тестування.

Також була введена система стеження за громадянами, кожному з яких надавався рівень ризику (червоний, жовтий і зелений), який він ніс для оточуючих.  Для цього використовували функції відстеження в додатках компаній Alibaba Group і Tencent.

Перш ніж потрапити до готелів, ресторанів, магазинів, метро та житлових комплексів, громадяни КНР повинні були показати свій колірний код, який присвоювався після аналізу даних: опитування інфікованих, записи з камер відеоспостереження, інформація з кредитних карт і систем геолокації.

Тож код людини, який відвідав громадський заклад, де до цього був інфікований, із зеленого міг практично відразу поміняти колір на жовтий.

Однак така система підійде не всім, кажуть експерти.  По-перше, у Китаї потужна децентралізована економіка, тому багато районів можуть довго жити закритими. По-друге, райони міст побудовані так, що їх можна швидко ізолювати.

По-третє, це особливості китайського менталітету: дисциплінованість, помножена на авторитарний режим комуністичної партії, завдяки чому всі жителі виконують усі правила.

«ДП» звернулася до чернігівських підприємців, котрі добре обізнані з економікою Китаю. Саме вони й стали експертами в «китайському питанні».

Валерій КУЛІЧ, депутат Чернігівської обласної ради сьомого скликання, власник аграрної групи компаній «ТОВ «Інтер»:

– Безумовно, на боці економічного прориву Китаю стоять і їхня ментальність, і самодисципліна. Якщо від самого початку пандемії китайці мобілізувалися на самоізоляцію та масковий режим, то всі це беззаперечно виконували. А якщо брати Європу, до прикладу, Францію, Німеччину, Італію, то проти карантину там була і є протидія серед населення – демонстрації, мітинги. В Китаї ж таке просто неможливо: в цій країні не грають в «подобається–не подобається». Адже будь-яка критична й надзвичайна ситуація вимагає дисципліни та порядку. Де це є – там є чіткий і швидкий результат. Коли надзвичайна ситуація, треба виконувати рішення командира й не обговорювати команди. COVID-19  розпочався з Китаю і, завдяки їхній зібраності,  вони першими впоралися з ситуацією. Звісно, не відкидаю розвиток їхніх технологій і виробництва. Тож, коли зібрати все разом, то наразі їхня економіка працює на повну потужність і наздоганяє згаяний час максимальними темпами.  Відповідно, чимало країн тільки нещодавно включилися в обмежувальні заходи. Що відбивається на виробництві – відбувається його падіння і зменшення власної продукції на ринку.

Згадайте, як у нас почалися проблеми з масками й іншими потрібними атрибутами. І саме Китай наситив ними увесь ринок. Наш шановний президент зустрічав тоді літак із Китаю з масками. А було б добре, аби він зустрічав українську фуру з масками українського виробництва. От і різниця. Тобто Китай сьогодні виграє за рахунок високої організації державного управління і, безумовно, досить високої свідомості громадян та дисципліни. Оскільки чимало країн, і наша Україна також, перебувають сьогодні, м’яко кажучи, в досить непростих умовах, то це також дає Китаю додаткові економічні бонуси.

Костянтин Іванов, президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати:

– По-перше, будь-яка позитивна стабільність у сьогоднішніх умовах глобального економічного спаду є позитивним фактором. Наприклад, в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, де КНР є безперечним економічним лідером. Ще одним глобальним позитивним аспектом стабільності КНР може бути і стабільність юаня. Китайська грошова одиниця, юань, давно вже стала світовою валютою, і її стабільність, безперечно, є стабілізуючим глобальним економічним фактором. Далі – фондовий ринок.  Хто буде скуповувати індустріальні активи європейських, американських і будь-яких інших компаній, вартість яких може поповзти вниз унаслідок світової, економічної кризи?  Звичайно ж китайські державні корпорації і приватні компанії.  Мова не йде тільки про контроль над привабливими глобальними або галузевими активами, в короткостроковому періоді китайці можуть просто нарощувати частку в корпоративному капіталі, й уже лише цього може бути достатньо, щоб фондові ринки ЄС і США не пішли в різке піке, а якось  дотягли до того щасливого періоду, коли земляни отримають ефективну протиковідну вакцину, щепитимуться, і глобальна економіка почне зростання.  Коли?  Приблизно через рік падіння зупиниться і почнеться повільне зростання, прямо пропорційне глобальним цифрам Інституту Хопкінса, який буде публікувати щодобовий показник щеплених уже від цього шкідливого вірусу землян.

Сергій Макаров, керівник ТОВ ВТП «Облагропостач»:

– У момент появи коронавирусу в Китаї також зупинялося виробництво. Але, як ми бачили, китайці могли в цей момент із нуля побудувати лікарню за кілька тижнів.  Зараз же виробництво в Китаї працює, а в багатьох регіонах уже скасований масковий режим, і такого поширення КОВІДу, як у нас і в Європі, там зараз немає.  Китайці організовані, а також сама держава не стоїть осторонь і допомагає підприємствам.  У нас, наприклад, також обіцяли скасувати ПДВ, але до сих пір цього не відбулося, так само, як і досі неможливо оформити пільгові кредити.

Щодо ситуації з коронавірусом, китайці різко закрили вогнище поширення пандемії та нікого не випускали звідти і не впускали. А у нас люди говорили, що це порушення прав людини, і дещо безвідповідально поставилися до обмежувальних заходів.

У Китаї люди дисципліновані, я сам бачив, як рівно о 12.00 вони йдуть відпочивати і рівно о 13.00  приступають до роботи. І не курять у цей час, не п’ють каву, а працюють.  Якщо вони зацікавлені працювати, то вони й працюють.  Також китайці швидко реагують на будь-які зміни.  У нас же перш ніж прийняти і виконати будь-яке рішення, минають довгі місяці.

Замкнутися й сидіти вдома теж не вихід.  Треба дотримуватися дистанції і маскового режиму.  Але я вважаю, що не варто сумувати і закривати виробництва, а треба працювати.  Той, хто складає весла, розбивається об скелі.

Оксана ГОЛУБОВА, рестораторка («Градецький», «Янтар»):

– Я кілька разів була в Китаї у справах бізнесу. Перший раз – 8 років тому. І з того часу ця країна не припиняє мене дивувати. Ми прибули до міста Гуанчжоу – це промисловий та історичний центр Китаю. А потім поїхали у невеличке містечко, на зразок нашого райцентру. На його околиці розташовувався комплекс магазинів, де я купувала потрібну для  своїх підприємств продукцію. Через два тижні ми знову завітали до цього містечка. Але я не впізнала околиці і не знайшла торгового комплексу. Виявляється, за цей час містечко розбудувалося  на багато метрів уперед, з’явилися нові сучасні торгові ряди зі скла та новітніх матеріалів. Ще були висаджені великі дерева, зведена відповідна інфраструктура. Просто в чистому полі!

Три роки тому я знову побувала в Китаї. Тоді я здивувалася, як якісно і добротно там кладуть асфальт. У Китаї справді дороги як дзеркала, навіть у маленьких містах і провінціях, віддалених від столиці. До речі, будують тут цілодобово, роботи не припиняються ні на хвилину. А люди дуже дисципліновані й законослухняні. Якщо ти приходиш в офіс чи торговий комплекс і довго розмірковуєш, що вибрати, тебе терпляче чекатимуть, пропонуватимуть свою продукцію, навіть коли робочий день давно закінчився.

До речі, три роки тому я бачила в Китаї багато людей у масках, особливо вагітних жінок. У країні велика загазованість повітря, тому багато хто таким чином дбав про своє здоров’я.

Тому я не здивувалася, коли китайці неймовірно швидко побудували нову лікарню для боротьби з КОВІДом, а потім досить швидко його перемогли. Нам є чому повчитися в цієї країни.

Підготували Людмила ПАРХОМЕНКО та Поліна МОГИНСЬКА
Фото з Інтернету

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42