Міський Палац культури: «У 50 років життя тільки починається!»

2020-11-05 10:26

Мабуть, мало у Чернігові є таких місць, із якими були би пов’язані долі та спогади всіх жителів міста. 

Міський Палац культури за свою піввікову історію встиг стати дорогим для всіх чернігівців: хтось його створював у далеких 1960-х, хтось сюди приходив на перші в своєму житті гуртки, ялинки, танці, хтось уже в дорослому віці — на вистави і концерти та заняття, ще й із власною малечею — подивитися на легендарних рибок (акваріум на першому поверсі). Тобто, у кожного жителя міста є власний спогад та історія, пов’язані саме з Палацом.

5 листопада 2020-го Міський Палац культури відзначає важливу віху в своєму житті: йому виповнюється 50 років. Деяка символічність є і в тому, що це ще майже впритул до Дня працівника культури — 9 листопада.

Палац як розкіш

Наша історія почалася ще у 1960-х, коли тодішній директор промислового підприємства-гіганта «Хімволокно» В’ячеслав Радченко кілька років робив спроби отримати фінансування на спорудження великого культурного об’єкту. Але... в ті часи радянське керівництво вважало, що кошти соціального призначення доцільніше витрачати на спорудження житла. Будівництво великих культурних споруд вважалося розкішшю, яка доречна тільки у великих містах.

Тому отримати дозвіл на палац культури та його фінансування можна було лише на рівні перших осіб тодішнього СРСР. Тож В’ячеслав Радченко намагався зустрітися і переговорити з партійною верхівкою. Врешті-решт, у 1965 році він потрапив на прийом до тодішнього Голови Ради Міністрів СРСР М. Косигіна та переконав його: Палац культури Чернігову потрібен!

Зводили споруду довго: майже 5 років. У 1970-му Палац хіміків урочисто відкрили. Тоді ж і визначили його профіль: культурний, концертний та освітній, тут запрацювали гуртки для наймолодших чернігівців. Той перший принцип роботи зберігся й досі: у Палаці розвивають усі напрямки творчої діяльності — від хореографії та співів до образотворчого мистецтва. Для всіх містян, для будь-якого віку.

Першим директором МПК став Михайло Подорога. Бажаючи зробити Палац якомога комфортнішим, працівники «Хімволокна» тоді «волонтерили», як кажуть нині: влаштовували суботники, допомагали наводити лад.

Із перших днів роботи підприємства тут працювали колективи: хор «Десна» (керівник Леонід Пашин), ансамбль танцю «Дружба» (керівник Володимир Карлош). Естрадний оркестр — керівник Валентин Кирилов. Духовий оркестр — керівник Єфім Балін. Театрально-драматичний колектив — керівник Анатолій Шкляренко, студія художнього слова — керівник Лідія Гаврікова. Вокальна студія — керівник В’ячеслав Літвінов, бальні танці — Тетяна Наумова.
 

Григорій Горбачук, заслужений працівник культури України, керівник та наставник народного аматорського ансамблю «Дружба», відверто зізнається — у Міському Палаці його друга родина, бо він тут працює вже 46 років. Сюди вперше потрапив щойно з вишу — 24-річним хлопцем. Як так вийшло? Секрет простий: дружина-чернігівка та чудовий колектив. Так і причарували.
— 46 років! Рекордсмен. Єдиний, хто може зі мною потягатися в стажі, — Микола Олексієнко, керівник хору «Десна». Коли ми з дружиною Наталею приїхали сюди, то він уже тут працював баяністом. Як ми опинилися в Палаці? А нас сюди буквально затягнув легендарний засновник хору «Десна» Леонід Пашин. Ми з Наталею вчилися у Києві в інституті культури (у 1970-му там відкрилася перша в Україні кафедра хореографії), то на останньому курсі пан Леонід раз на місяць приїздив до нас у гуртожиток, так йому хотілося, щоби при хорі була своя танцювальна група! На жаль, коли ми вже випустилися, то безпосереднього направлення в Чернігів до Палацу не було, натомість пропонували театр та училище культури в Ніжині. Ми перші півроку їздили сюди, фактично, «вільними стрілками». Тільки згодом обласне управління культури та обком партії узгодили наше працевлаштування в Палац! Тут до нас поставилися чудово, прекрасний колектив, творча атмосфера, ще й місто виділило квартиру. У мене в житті було чимало моментів, коли я міг залишити цю роботу, переїхати до іншого міста, але Палац — це вже моє.

Родина Горбачуків для Міського Палацу культури і справді як рідна: тут пропрацювала ціла сімейна династія. Дружина Григорія Самуїловича Наталія Єлаго майже 40 років тому створила дитячий ансамбль «Десняночка», де нині танцює її онучка Аліса; мама дівчинки — Вікторія, 9 років є творчим керівником колективу. В ансамблі танцю «Дружба» досі виступає син Григорія Самуїловича — Олексій Горбачук.
 
Ще один із найстаріших колективів Палацу — народний аматорський хор ветеранів війни та праці. Хор працює при Міському Палаці культури від 1998 року. Понад 15 років керівник хору — Микола Петрович Красножон:

— Цього року нашому колективу виповнилось 60 років. До його складу входять діти війни та ветерани праці віком від 55 до 85 років. Учасники хору завжди отримують від занять справжню насолоду і з радістю виступають із концертами в різних організаціях міста та області. Завдяки турботі нашого директора колектив отримав нові сценічні костюми. Кажуть, що після п’ятдесяти життя тільки починається. Хочеться побажати всім нам наснаги, творчих звершень і многая літа нашому прекрасному колективові палацу.

Нова команда - нове життя 

Але 50 років — це не тільки віха, це шанс на зміни, оновлення. Нині у Міського Палацу культури життя кипить: будівля оновлюється як зовні, так і всередині, установа стає центром культурних подій міста. Нині Міський Палац культури є яскравим поєднанням усіх напрямків мистецтва: танцювального — спортивні танці, народні, бальні, класичні, сучасні; циркове мистецтво, спортивна гімнастика, школа художнього мистецтва, вокальна студія. Крім того, на базі Палацу діють модельна агенція, заняття з йоги, курси вивчення іноземних мов, підготовки до школи.

Ірина Олександрівна Должикова, заслужений працівник культури України, директорка КП «Міський Палац культури»:

— Суттєві зміни в Міському Палаці культури почалися тоді, коли наша команда почала тут працювати. Я говорю — команда, тому що ті системні перетворення, які зараз бачать містяни, — результат розуміння потреб культури та її важливості місцевою владою, колективної праці кожного нашого працівника. Найпомітніше це, мабуть, на нашому фасаді. Він почав змінюватися одним із перших. І ось — Палац тепер і сучасний на вигляд, і теплий.

Наше останнє перетворення — система пандусів, це дозволяє мамам із дитячими візочками, людям із обмеженими можливостями без проблем потрапити до приміщення. Нам у соцмережах писали — хіба можна пишатися пандусами? А я відповім: а чому б і ні? Недарма ж наше місто помітили в загальнонаціональному рейтингу доступності. Впевнені: в цьому результаті є і частка МПК.

Я переймаюся не лише фінансовими показниками підприємства, але й прагну зробити Палац комфортним та привабливим для дорослих і дітей. Також головним завданням є підтримка працівників культури.

У Міському Палаці комплексно підходять до самого поняття зміни. Тут оновлюється все — коридори, концертний зал, гримерні кімнати, зони для відпочинку.

Ірина Должикова:

— Дуже приємно, що наші зміни помічають і зірки. Гурт «Антитіла», Наталія Могилевська, Остап Ступка, актори театру «Чорний квадрат» та інші були приємно вражені оновленими гримерними кімнатами, які відповідають райдерним умовам артистів. На пресконференції фронтмен «Антитіл» Тарас Тополя відзначив окремо комфорт перебування гурту на концертному майданчику.
За останні 5 років вдалося побороти головний недолік будь-яких великих приміщень взимку — холод. Тому в верхньому одязі на концертах в Міському Палаці культури давно не сидять, бо тепло. Адміністратор Палацу Світлана Жук жартує, що дуже довго перевиховувала глядачів, котрі відвідували заходи Палацу, що потрібно залишати верхній одяг у гардеробі. Так усі звикли до холоду, а зараз навіть узимку приходять у легкому одязі.

Такому комфорту сприяє те, що концертний зал має окрему систему опалення, яка регулюється індивідуально і дає можливість економно використовувати енергоресурси.

У Міському Палаці культури зміни торкнулися і танцювальних залів — вони відремонтовані, крім того, створені нові балетні класи.

У чому ще може проявитися зручність і турбота про оточуючих? Ви здивуєтесь, але… у сантехніці. Це перше, з чого почала зміни тут нова команда. На сьогодні туалетні кімнати працюють на кожному поверсі, що надзвичайно зручно для діток. Комфорт став нормою.

Інша частина життя Палацу, невидима для відвідувачів, — це запасники з концертним одягом. На жаль, реальність була такою, що костюмерні багато років виглядали як кімнати, завалені мотлохом. Тепер все інакше: яскраві, чисті, відремонтовані, вентильовані приміщення. Поруч із костюмерними працює і цех із пошиття сценічного одягу. Тепер задуми режисерів та хореографів легше втілювати в життя.

Ірина Должикова:

— А ще ми поставили собі за мету поступово оновлювати сценічний гардероб наших артистів. Ми пошили нові костюми для нашого хору «Десна», хору ветеранів, колективам «Сіверяни», «Калита». Повністю одягли оркестр та балет Палацу.

На даний час у МПК вісім аматорських колективів: народний аматорський фольклорний гурт «Калита» (керівник Оксана Пронченко), народний аматорський хор ветеранів війни та праці (керівник Микола Красножон), зразковий дитячий художній колектив — театр танцю «Слов’яни» (керівники — Володимир та Марина Дядечки), народний аматорський фольклорний колектив «Сіверяни» (керівник — Ольга Коцур), заслужений народний аматорський хор України «Десна» (керівник — Микола Олексієнко), зразковий дитячий ансамбль народного танцю «Десняночка» (керівник — Вікторія Горбачук), зразкова спортивно-циркова студія «Тріумф» (керівник — Євгенія Магола), народний аматорський ансамбль народного танцю «Дружба» (керівник — Григорій Горбачук). Крім того, на базі МПК працюють професіональні колективи: балет Міського Палацу культури та муніципальний духовий оркестр «ЧернігівBAND» із вокальною групою.

Нині в Палаці відбуваються наймасштабніші новорічні постановки, спеціально для них створюються нові костюми, реквізит. Це титанічна робота всього творчого цеху підприємства. Найцінніша тут винагорода — веселий дитячий сміх, щирі усмішки та відвідування вистави по декілька разів поспіль.

Тут створюються програми на будь-який смак! Фольклорні дійства, вистави у супроводі оркестру, джазові концерти, фестивалі. Так, уже не один рік, за особистої підтримки мера Чернігова Владислава Атрошенка, Палацом організовується та проводиться багатожанровий фестиваль творчої молоді «Чернігів the best». Колективи та персонал підприємства активно задіяні в організації і проведення загальноміських свят, святкуванні Дня міста, Нового року на Красній площі. Тут готуються розважальні програми та урочистості до майже всіх професійних та державних свят.
 
Наталія Шарапова, головний балетмейстер Міського Палацу культури, відмінниця освіти України, говорить, що прийшла працювати до МПК 4 роки тому, відповідаючи на щире запрошення директора установи Ірини Должикової:

— Мені тоді запропонували дуже цікаву роботу — створити при Палаці балет, який би виконував різножанрові танцювальні постановки, робив би підтанцьовку для виступів артистів. Тож ми набрали молодих людей із танцювальним досвідом. Це було дуже незвично, бо всі до того моменту мали різні танцювальні стильові нахили: у когось — бальні танці, у когось — народні. А тут довелося вчитися всьому й одразу. Звісно, було складно, були сльози, нерви, але нічого, тим цікавіше потім оцінювати якість готового номеру, танцю.

Нам дуже приємно, що у всіх наших творчих ідеях директор іде нам назустріч. Ми разом ретельно пропрацьовуємо всі деталі. Результат ви всі бачите на сцені. Мало який колектив може похвалитися таким сценічним гардеробом: у нас є українські народні костюми, джазові, циганські тощо. Всі — яскраві та самобутні. Тому зізнаюся щиро: працювати в Палаці — одне задоволення.
Вже три роки у Міському Палаці культури працює зразкова спортивно-циркова студія «Тріумф», яку очолює Євгенія Магола. За цей час встигли зробити великий звітній концерт до 10-ліття «Тріумфу», учасники колективу постійно беруть участь у новорічних казках, концертних програмах Палацу.
 
Євгенія Магола:

— Нам у Палаці дуже подобається. Ми відчуваємо підтримку, розуміння. Адже для нашої діяльності потрібні концерти, великі майданчики для виступів, для удосконалення творчих навичок, практик. А ще для нових номерів потрібне постійне оновлення реквізиту, а він дуже дорогий. Тож підтримка керівництва щодо закупівлі циркового й повітряного реквізиту (лебідка, спіраль для вправ із повітряної гімнастики, акробатичний багатокутник) надзвичайно важлива, бо сприяє постійному розвитку та вдосконаленню майстерності учасників колективу. Сцена Міського Палацу культури — єдина в місті й області пристосована для повітряної гімнастики, і це відкриває нові можливості для творчого пошуку.

З вересня цього року з’явився ще один творчий напрямок: у МПК «оселилася» студія образотворчого мистецтва «Колібрі». Керівниця Лілія Ібрагімова не пошкодувала про зміну локації. Говорить: із переїздом студія ніби опинилася у вирі найкращих творчих і культурних подій міста, що дуже налаштовує на творчість.

— Ми 8 років винаймали приміщення в іншому місці, тому нам є з чим порівнювати. Тут — усе зовсім інакше. І різниця проявляється, насамперед, у ставленні: така гостинність, колектив, тут приязність уже на побутовому рівні. Навіть по санкімнатах це помітно, прибиральниці просто на висоті. Звичка жити чисто і гідно сприяє вихованню дітей. Ти приходиш сюди, і ти відчуваєш — тебе люблять. Це бачать і наші вихованці, тому їм більше подобається займатися тут, у Палаці.
 
Концерти та творчість — не єдиний вид діяльності, на якому спеціалізується Міський Палац культури. Ще тут вміють робити людей щасливими. Без жодних перебільшень! У Палаці три роки працює спільний із Міністерством юстиції України проєкт — «Шлюб за добу». Наприкінці осені в МПК одружать 2000-у пару. «Шлюб за добу» виявився дуже зручною послугою, адже не потрібно чекати цілий місяць. Якщо обоє молодят українці й документи в них у порядку, то якщо подати їх зранку — розписатися можна після 14:00 того ж дня! У разі, якщо один із молодят громадянин іншої країни, чекати потрібно трохи довше, але все одно не більше 7 робочих днів. Ще однією з родзинок є можливість оформлення чарівної виїзної церемонії в красивих куточках Чернігова. Багато молодят не хочуть бутафорської виїзної церемонії, вони мріють про справжнє весілля в оточенні близьких тут і зараз, щоби саме ця дата була днем початку їхньої родини.

Палац — Лідер у своїй галузі!

Як загальний підсумок успіху останніх років — Міський Палац культури став переможцем Національного бізнес-рейтингу й отримав відзнаку «Лідер року». За оцінками незалежного рейти-нгового аналізу Міський Палац культури отримав І місце у ТОП-3 в номінації «Ділова активність», а також ІІІ місце у ТОП-7 за показником «Коефіцієнт оборотності активів».
 
Так, багато роботи вже зроблено. Але ще більше — попереду. Буде змінюватись інтер’єр Палацу, аби було більше світла, комфорту, сервісу. В планах завершити процес термомодернізації та оновлення фасаду будівлі, розпочати масштабне оновлення внутрішніх приміщень Палацу, згідно з існуючим проєктом, який розробив архітектор Ярослав Задорожний.
У наших планах — розвиватися творчо, створювати якісний та яскравий культурний продукт: шоу-програми, концерти, вистави для дітей та дорослих; розширити гастрольну діяльність. Зараз концертна діяльність МПК, у порівнянні з попередніми періодами, збільшилася в 4 рази (до початку карантину).

Ми будемо робити все, щоби наступні покоління приходили сюди з радістю, насолоджувалися виставами, концертами, пили каву, спілкувалися, отримували величезну порцію позитивного настрою, щоб у них були власні теплі спогади про Палац.

Фото Ірини Должикової

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55