У Чернігівському пологовому будинку народжується кожен другий житель області

2020-11-02 09:49

Галина Леник, заступниця керівника КНП «Пологовий будинок» Чернігівської міської ради. Закінчила Львівський медичний інститут. І з того часу, майже 30 років, працює в Чернігівському пологовому будинку. Пані Галина – дуже фахова лікарка. А ще вона безмежно любить свою професію, яка приносить радість усім.

Чернігів став рідним

Галина Леник полюбила Чернігів, ще коли зовсім юною приїхала з Рівненщини навчатися в медучилищі. Після закінчення  закладу познайомилася і з нашою красивою областю. За розподілом працювала в одному з ФАПів Менського району. «Я тоді, звісно, опікувалася й немовлятами. І зрозуміла, що маю навчатися далі та стати акушером-гінекологом. Бо саме він  допомагає привести у цей світ нове життя. А натомість отримує безмежну радість, бо народжується на світ  немовлятко... З 1993 року, після закінчення медичного вишу,  я працюю в Чернігівському пологовому будинку. Спочатку  була лікарем-інтерном, потім лікарем. На посаді заступника головного лікаря з медичної частини пропрацювала 9 років. Трудовий стаж – майже 30 років. І 27 – це стаж практичного лікаря».

Нове бачення материнства й дитинства

Нині й до вагітності, й до пологів, і  догляду за немовлятами – інші підходи, розповідає Галина Леник. Із початком медичної реформи новацій стало ще більше. Загалом же,  служба материнства й дитинства у нас у пріоритеті. В пологовому будинку нині такі сучасні перинатальні технології, які не потребують особливих затрат, але від них – велика користь жінкам, котрі у нас  народжують. Це сумісне перебування матері й дитини, грудне вигодовування. І насамперед  – партнерські пологи. Бо коли дитина народжується, а навколо енергетика цілої родини – татуся, бабусі, тіточок – відчувається сімейний комфорт. Діти приходять у світ сьогодні активнішими, з осмисленим поглядом. Бо навколо підтримка їхнього майбутнього.

Скажу і про школу відповідального батьківства.  Заняття відвідують удвох майбутні тато й мама. У школі працюють чотири кваліфіковані спеціалісти – акушер-гінеколог, неонатолог, юрист і психолог.

Акушер-гінеколог відповідальний за два життя

«Оскільки я обрала свою важливу й радісну професію акушера-гінеколога, – говорить, усміхаючись, Галина Леонтіївна, – то завжди, з початку вагітності жінки, відповідаю за два (а часом і більше) життя – матусі й  новонародженої дитини. Як ми  кажемо, дитинка має народитися рожевою, теплою і солодкою».

І додає: «У нашому  пологовому будинку працює команда висококваліфікованих спеціалістів. Маємо дуже великий обсяг роботи. З самого початку дуже важливий облік жінок, котрі приходять до нас народжувати. До речі, сьогодні в нашому пологовому будинку народжується кожен другий житель області. Тобто авторитет закладу дуже високий – завдяки нашим спеціалістам і тим новітнім технологіям, які є і постійно вводяться тут. Зізнаюся з великою приємністю – хочеться йти на роботу, хочеться працювати! Звісно, триває реформа, проводиться оптимізація, але нині в нашому закладі трудяться ті люди, які хочуть  це робити й мають велике до цього бажання, поважають свою професію, люблять матусь, народження дітей. Часто наш робочий день буває зовсім не восьмигодинним. Іноді – й 24 години на добу. Але коли ти відповідальна людина й любиш свою справу, то інакше працювати не можеш».

Тут народжують жінки з усієї області

– Пані Галино, пологовий будинок, по суті,  замінив сьогодні перинатальний центр. І це місто зробило не тільки для Чернігова, але й для області. Тобто, до вас приїздять з усієї Чернігівщини жінки з патологіями, ймовірними складними пологами…

– Так, у нас єдиний пологовий будинок в області, де народжують жінки з високої і вкрай високої групи ризику,  котрі особливо заслуговують на увагу лікарів через важке протікання вагітності, тяжку санітарну патологію, тяжкі діабети, серцево-судинні проблеми, хвороби нирок. Наш пологовий будинок за своїм матеріально-технічним забезпеченням, кваліфікації кадрів відповідає всім вимогам. І ми таким жінкам надаємо допомогу. Цьогоріч із 1 квітня стартувала реформа. Ми маємо підписані пакети з Національною службою здоров’я, і з них два пріоритетні – це пологи та неонатологія.

Новітні технології 

З оснащенням усього пологового будинку дуже допомагає міська влада. Управління охорони здоров’я та особисто міський голова Владислав Атрошенко, який дуже дбає про оснащення закладу. Галина Леник розповідає, що за останні роки була придбана дороговартісна апаратура: два ультразвукові апарати експертного класу надсучасного рівня, дитячий транспортний інкубатор – в області такий один. Адже в пологовому будинку займаються виходжуванням дітей вагою 500 грамів. Це неймовірно важко. Бо для такого немовлятка треба обов’язково підтримувати тепловий ланцюжок і берегти його, як в інкубаторі – тобто в маминому лоні. Умови в апараті абсолютно стерильні й тотожні материнським.

«Маємо завдяки підтримці мера сучасний дорогий цифровий рентгентапарат для раннього виявлення патології. Бо чим раніше це зробити, тим краще з проблемою можна впоратися, пролікувавши або профілактувавши хворобу. Є також два ШВЛ-апарати.
Велика підтримка була й під час карантину, коли посилилися протиепідемічні заходи. Перший, хто нам допоміг у цьому й  відгукнувся на наше прохання, це міський голова. Тому наразі  маємо абсолютно всі засоби захисту – маски, щитки, окуляри, халати. А ще апаратуру фільтрувальної та дихальної підтримки. Зазначу,  ми заклад першої хвилі під час COVID-2019.  І відтак допомогу інфікованим мамам надаємо тільки в пологах», – підкреслила Галина Леник.

«На моїх очах пологовий будинок змінився кардинально»

«У нас відремонтовано дві операційні, де проводяться, наприклад, і надскладні гінекологічні операції методом електрозварювання. До речі, ми першими в країні почали їх робити на дуже високому рівні. Саме приміщення пологового будинку стало дуже комфортним і сучасним. Практично  завершується повна термомодернізація головного корпусу. Всі пацієнтки дуже дякують за це. Заклад став яскравим, кольоровим, як і належить будинку, де народжуються діти. Навколо чисто, рівненькі доріжки. Позитивні мурали особливо приваблюють. Уся ця краса надихає працювати лікарів, а мам народжувати, бо  ті відчувають, що вони і їхні діти потрібні місту і всій планеті.

Міська рада затвердила програму з підтримки материнства й дитинства. І тепер жінки отримують допомогу за народження першої, другої, третьої  і більше дітей», – говорить пані Галина.

Вона впевнена, що чернігівська медицина, попри всі виклики сучасності, рухається вперед: «Сьогодні медицина дуже швидко розвивається. Тому завжди треба бути фахово підкованим. Є спеціальна освітня медична програма, осередок якої у Львові. І щороку ми беремо в ній участь та своїм коштом їздимо за кордон – у Францію, Великобританію, Скандинавські країни.

Вивчаємо там загальну медицину. А відтак маємо уявлення про систему охорони здоров’я в тих країнах. А ще у програмі є відвідування профільних медичних закладів. У Франції я побувала в приватному й державному пологових будинках. То після приватної клініки сказала: нам є до чого прагнути. А після державного закладу вирішила, що у нас у Чернігові краще».

Родина і захоплення

«Зі становленням як лікаря й спеціаліста мені допомагала  тітка Галина Остапівна Карташова. Вона довгий час працювала в пологовому будинку, була прекрасним фахівцем, а нині на пенсії, але залишається дуже активною жінкою. Чоловік мій теж лікар, тому ми на одній хвилі.

Що роблю поза роботою? Маю велике захоплення – подорожі. Тут поєдную приємне і корисне – під час мандрів навчаюся й відпочиваю одночасно.

Дуже люблю квіти. Вони на дачі квітнуть від ранньої весни до найпізнішої осені. Усі, які тільки можна. У нашій родини дідусь із бабусею та мама з татом дуже любили квіти. І передали це мені.

Люблю театр і ходжу практично на всі вистави в Чернігові. Веду активний спосіб життя, займаюся скандинавською ходою, плаваю. Чернігів люблю як свою другу батьківщину. І це й не дивно. Рівненщина, Волинь і Чернігівщина були колись єдиним Поліським воєводством. Тому практично я вдома».

Людмила ПАРХОМЕНКО

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13