Вибори-2020 на Чернігівщині: очікування, несподіванки та курйози

2020-10-30 12:55

Вибори на Чернігівщині, що відбулися цієї неділі, мали певну відмінність: адже в області обирали місцеву владу – депутатів до рад усіх рівнів, а також селищних, сільських і міських голів, а по 208-му округу були ще й довибори до Верховної Ради. Тож мешканці громад, які обирали нардепа, мали ще плюс один бюлетень, у яких розібратися, особливо людям поважного віку, було дуже важко.

Тож як саме віддати свій голос, де ставити хрестик, галочку або іншу позначку, малювати нуль чи ні, писати трафаретом чи можна так – багато хто розбирався просто на виборчій дільниці. Звичайно, роз’яснення були й від партій, які висували своїх кандидатів, від самих кандидатів із листівок про себе, від ЦВК, але… Тож одним із порушень, зафіксованих на цих виборах, стало саме те, що виборці активно «консультувалися» одне з одним, навіть не заходячи до кабінок для голосування.

У Чернігові – очікувана перемога Владислава Атрошенка і партії «Рідний дім»

Чинний Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко здобув беззаперечну перемогу – за результатом екзит-полу, що проводився на виході з виборчих дільниць на замовлення партії «Рідний дім», лідером якої є мер Чернігова, за нього проголосували 85% чернігівців. 

Владислав Атрошенко не залишив своїм суперникам у передвиборчій гонці за посаду мера жодного шансу: за Юрія Тарасовця від «Слуги народу» проголосували 3,5%, за Олександра Соколова від «Нашого краю» – 3,4%, інші кандидати не подолали 3% бар’єр.

Коментуючи результати виборів, Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко подякував чернігівцям, які виконали свій громадянський обов’язок і прийшли на вибори. 

– Дякую всім, хто довірив мені як міському голові та нашій команді працювати наступні 5 років. Я розумію, що в умовах КОВІДУ кожна людина йшла на вибори, в принципі, з ризиком для здоров’я. Це дорогого коштує. Будемо відпрацьовувати всі разом, –зазначив Владислав Атрошенко.

Він налаштований на серйозну роботу – як із подальшого розвитку Чернігова, так і Чернігівщини. Адже і в області партія «Рідний дім» також отримала впевнену перемогу: за результатами паралельного підрахунку голосів її результат – більше 30%. 

Як повідомили в партії, серед 57-ми громад у Чернігівській області в 21-й, включаючи Чернігів, перемогли представники «Рідного дому» – це більше, ніж у будь якої іншої партії в області в цілому.

Зокрема, це: Менська міська рада – Примаков Геннадій Анатолійович; Сосницька селищна рада – Портний Андрій Дмитрович; Бобровицька міська рада – Ковчежнюк Тетяна Миколаївна; Височанська сільська рада – Василенко Олег Олексійович; Новгород-Сіверська міська рада – Бондаренко Олег Анатолійович; Сновська ОТГ – Медведьов Олександр Олександрович; Семенівська міська рада – Деденко Сергій Іванович; Коропська селищна рада – Куніцин Володимир Миколайович ; Ічнянська міська рада – Андріанова Оксана Юріївна; Городняньска міська рада – Богдан Андрій Іванович; Тупичівська сільська рада – Шовкова Лариса Миколаївна; Добрянська селищна рада – Бицько Світлана Іванівна; Любецька селищна рада – Костильов Валерій Миколайович; Ріпкінська селищна рада – Гарус Сергій Володимирович; Михайло-Коцюбинська селищна рада – Ворох Ніна Володимирівна; Седнівська селищна рада – Маслов Сергій Миколайович; Іванівська сільська рада – Швидка Олена Петрівна; Киїнська сільська рада – Головач Андрій Сергійович; Киселівська сільська рада – Шелупець Володимир Михайлович; Новобілоуська сільська рада – Федоров Дмитро Олександрович.

Владислав Атрошенко каже, що мріє про те, щоб через рік-два ті люди, які підтримали «Рідний дім», сказали, що вони не помилилися у своєму виборі. «Прогулювати», зазначив мер Чернігова, не в його правилах. І тепер він буде змагатися вже з самим собою – як попереднім міським головою.

Хто буде депутатом Чернігівської облради: попередні дані

За інформацією «Суспільне: Чернігів», згідно з результатами паралельного підрахунку голосів, за попередніми даними від штабів політичних партій, що брали участь у місцевих виборах, до обласної ради проходять вісім партій із дев’яти.

Це: «Рідний дім» (30% – тут і далі: результати екзит-полу ГО «Ліга виборців» на замовлення «Рідного дому»), «Наш край» (14,3%), «Слуга народу» (13,4%), РПЛ (11%), «Батьківщина» (8,2%), ОПЗЖ (7,3%), «За майбутнє» (7%), «Європейська Солідарність» (6,3%). «Сила і Честь» не пройшла до облради, набравши близько 3% голосів.

Суспільне поспілкувалося з представниками штабів партій, які проходять до облради, і зібрало попередні дані про прізвища депутатів, які будуть у восьмому скликанні. У цьому переліку можливі зміни.

«Рідний дім» (18 депутатів):

1. Ніна Лемеш; 2. Олександр Атрощенко; 3. Ярослав Куц; 4. Людмила Овсієнко; 5. Михайло Ільницький; 6. Ігор Желдак; 7. Юлія Гребнєва; 8. Вікторія Пекур; 9. Віктор Труш; 10. Григорій Ткаченко; 11. Леонід Петров; 12. Ігор Вдовенко; 13.  Віктор Кияновський; 14. Сергій Чубовський; 15. Сергій Гайдай; 16. Олександр Якубін; 17. Василь Нестурук; 18. Олена Яцкова.

Опозиційна платформа «За життя» (4-5 депутатів):

1. Ігор Базалінський; 2. Василь Куліда; 3. Борис Петренко; 4. Ольга Бібік;
Можливо, до облради пройде ще Наталія Коломієць та/або Сергій Маруфенко.

«Слуга народу» (8 депутатів):

1. Ігор Калініченко; 2. Дмитро Пахомов; 3. Олена Дмитренко; 4. Олександр Левицький; 5. Дмитро Іванов; 6. Оксана Халімон; 7. Іван Дементов; 8. Віталій Свириденко.

«Радикальна партія Олега Ляшка» (8 депутатів):

1. Василь Амельченко; 2. Олег Авер’янов; 3. Олександр Кузьменко; 4. Дмитро Блауш; 5. Неля Шаповаленко; 6. Наталія Осіковська; 7. Микола Бутенко; 8. Григорій Лазаренко.

«Батьківщина» (5-6 депутатів):

1. Сергій Пащенко; 2. Іван Якуб; 3. Ярослав Сторубльов; 4. Валентин Запорощук; 5. Віта Солорева;
6. Галина Синявська.

«За майбутнє» (5-6 депутатів):

1. Арсен Дідур; 2. Микола Дмитренко; 3. Андрій Віротченко; 4. Галина Логвиненко; 5. Сергій Сергієнко.
Також депутатом обраний Олександр Кодола, який став міським головою Ніжина. Однак, чи залишиться він депутатом облради, поки невідомо. Можливо, мандати отримають іще Ігор Москаленко чи Вікторія Сидорова.

«Європейська Солідарність» (5 депутатів):

1. Олександр Мисник; 2. Олександр Козик; 3. Юлія Заїка; 4. Оксана Кравченко; 5. Олег Заболотний.

«Наш край» (9 депутатів):

1. Борис Приходько (найімовірніше, його місце в облраді займе Григорій Данько); 2. Сергій Баришовець; 3. Ірина Грозенко; 4. Валерій Колоша; 5. Наталія Копиця; 6. Юрій Музика; 7. Олександр Демиденко; 8. Ігор Романенко;  9. Віталій Лічман.

Ці результати не є остаточними. Остаточний розподіл місць стане відомий після офіційного оголошення результатів виборів.

Він пішов, але обіцяв повернутися

Справжні пристрасті розгорілися на проміжних виборах до Верховної Ради по 208-му виборчому округу на Чернігівщині.

Нагадаємо, що вибори були призначені після загибелі нардепа Валерія Давиденка, який переміг тут у 2019 році.

За депутатський мандат змагалися майже півтора десятка кандидатів. Серед них чи не одразу, за електоральними вподобаннями, сформувалася трійка лідерів: «слуга народу» Анатолій Гунько (до речі, разом із ним було зареєстровані і його клони-однофамільці), «радикал» Олег Ляшко та самовисуванка, дружина загиблого Валерія Давиденка, Людмила.

Після голосування стало зрозумілим, що на крісло нардепа можуть претендувати лише Гунько та Ляшко. Протягом підрахунку голосів вони йшли майже врівень, по черзі заявляючи про свою перемогу. Втім, вже скоро лідером гонки став Анатолій Гунько, а Олег Ляшко заявив, що не визнає результати парламентських виборів у 208-му окрузі.

«Ми виграли вибори в 208 окрузі, але програли підкупу і корупції влади», – написав Ляшко у Фейсбуці. Згодом він записав ще й відеозвернення. Каже, що він переміг, але «у нього вкрали мандат». Ляшко вважає, що перемогу здобув він, однак влада нібито задіяла фальсифікації та  підкуп, щоб «цю перемогу вкрасти».

«Ви вкрали у мене мандат», – заявив Ляшко, при цьому пообіцявши, що до Ради повернеться не він один, а ціла фракція РПЛ. За його словами, соціологічні опитування, проведені на окрузі, нібито прогнозували перемогу йому, а не його конкуренту зі «Слуги народу» Анатолію Гуньку, якого, вважає Ляшко, «ніхто знати не знав».

«Я повернуся», – резюмував екснардеп.

Як псували бюлетені

За інформацією Громадянської мережі «Опора», під час місцевих виборів фіксувалося чимало випадків псування виборцями бюлетенів. Хтось робив це, не знаючи, як правильно заповнювати бюлетень. В одній із областей виборець так прямо і написав, що не може зрозуміти, як голосувати. Дехто псував бюлетені навмисно, викреслюючи всіх або ставлячи плюси навпроти кількох партій. Були й такі, хто писав нецензурні слова.

А ось невідомий виборець у Чернігові пішов ще далі – він дописав до бюлетеню партію «Единая Россия» і прізвище президента РФ Володимира Путіна.

Про це повідомив у Фейсбуці кандидат у депутати Чернігівської міської ради Ігор Полуян. Він також виклав фото зіпсованого бюлетеня.

Як повідомили в поліції Чернігівської області, станом на 20.00 25 жовтня до поліції надійшло 93 повідомлення про ймовірні порушення виборчого законодавства.

– За всіма фактами на місце події виїжджали працівники поліції. Під час ретельних перевірок встановлено, що 11 фактів не знайшли свого об’єктивного підтвердження, за 12-ма фактами відносно громадян було складено протоколи про адміністративні правопорушення, – говорить начальник відділу охорони публічного порядку Управління превентивної діяльності Андрій Вовк, – найбільше протоколів складено за статтею 212-23 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Йдеться про пошкодження, знищення свого виборчого бюлетеня або винесення його за межі приміщення для голосування.

У Талалаївці розшукували зниклих членів ТВК

А ось Талалаївське відділення поліції розслідує… зникнення в повному складі членів територіальної виборчої комісії зі свого робочого місця, де вони мали проводити підрахунок голосів.

Про порушення законодавства відділення поліції повідомив правоохоронець, який ніс там службу. На місце виїхала слідчо-оперативна група поліції. Правоохоронці на відеокамеру зафіксували порожній кабінет та покинуту комісією документацію. Поліцейські опечатали приміщення ТВК й забезпечили його охорону.

Як розказав начальник Талалаївського відділення поліції Андрій Водолазкін, близько 21-ї години вечора правоохоронці встановили місцезнаходження всіх членів комісії та доставили їх до приміщення ТВК. Вони пояснили, що близько 19-ї години залишили місце роботи, бо їм начебто дозволив це зробити куратор із Прилук (хто саме, їм не відомо). Поновити роботу члени ТВК планували наступного дня об 11.00.

Поліція нагадує, що згідно зі статею 254 Виборчого кодексу України з моменту закінчення голосування територіальна виборча комісія розпочинає засідання, яке безперервно триває аж до встановлення підсумків голосування та результатів відповідних місцевих виборів у виборчому окрузі.

Трохи статистики

Найактивнішими на місцевих виборах-2020 були виборці старше 50-ти років. Про це свідчать результати Електорально-поведінкового дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», зазначає Укрінформ.

«У день виборів (25 жовтня) більш активними на місцевих виборах 2020 були старші виборці – 56% із тих, хто прийшли на вибори, були люди старше 50 років, при тому, що в загальній структурі виборців їхня частка становить 45%», – зазначають у групі «Рейтинг».

Молодь була менш активною – лише 11% із тих, хто прийшли на вибори, були люди у віці 18-29 років (у загальній структурі виборців їхня частка становить 18%).

Найбільший перекіс у бік старшого електорату відбувся здебільшого у містах і частіше серед чоловіків.

Серед жінок найпоширенішою причиною не йти голосувати були стан здоров’я і загроза коронавірусу. Натомість, у чоловіків – це зайнятість у день виборів, відсутність інтересу до виборів та їхніх результатів.

Дослідження «Місцеві вибори 2020: Аналіз вікової структури виборців» проводилося 25 жовтня. Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу.

Вибіркова сукупність: 8747 респондентів, які взяли участь у виборах, на виході з 140 виборчих дільниць, відібраних випадковим чином із дотриманням принципу рівномірності. Помилка репрезентативності: не більше 1,4%.

За даними Центральної виборчої комісії, явка на місцевих виборах-2020 у країні становить 36,98%.

При цьому на Чернігівщині своїм конституційним правом волевиявлення скористалося 41,64% виборців.

Станом на 12.00 28 жовтня 99,4 % ДВК завершили підрахунок голосів виборців на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Коли ми дізнаємося результати?

За роз’ясненням ЦВК, результати виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів мають бути встановлені не пізніш як на дванадцятий день після дня голосування, тобто до 6 листопада 2020 року включно.

Алла ПРИМА
Фото з вільних джерел

Інші новини:


Ірис Новакова – творець неповторного солодкого мистецтва

Те, що робить ця жінка з прекрасним ім’ям Ірис – не піддається короткому  опису. Це – справжні кондитерські шедеври, втілення її фантазій та бачення навколишньої краси, які, крім прекрасного зовнішнього оформлення, відрізняються особливим смаком.

2022-02-24 16:13