Фінальна сесія обласної ради сьомої каденції окреслила завдання для депутатів нового скликання

2020-10-29 13:06

25-те пленарне засідання головного органу публічної влади Чернігівщини  відрізнялося від попередніх. Насамперед – це фінальна сесія поточного скликання. По-друге, через «ковідний» карантин, (немало депутатів на лікарняному) вона була чи не найменш чисельною – до Чернігова прибули 35  обранців із 64. А по-третє, було вирішено передати майже половину із 106 питань порядку денного на розгляд і затвердження колегам нового скликання, до складу якого обрано немало і нині діючих депутатів.

Також у сьогоднішній сесії  взяла участь нещодавно призначена Президентом України очільниця Чернігівської облдержадміністрації Анна Коваленко. Отож, відкриваючи пленарне зібрання, голова обласної ради Ігор Вдовенко разом із колегами щиро привітав Анну Миколаївну з призначенням та побажав плідної співпраці з обласною радою на благо Чернігівщини.

А далі головуючий звернув увагу присутніх на те, що пленарне засідання 25-ї сесії збіглося із відзначенням сьогодні – 28 жовтня - 76-ї річниці вигнання нацистських окупантів з території України.

Спікер також зазначив, що, на жаль, і сьогодні українці продовжують боротися за свободу: уже близько шести років поспіль наші воїни героїчно відстоюють мир та незалежність держави у війні на сході України. Присутні в залі хвилиною мовчання вшанували світлу пам'ять захисників України, які у різні часи полягли в боях із ворогами за свободу рідної землі.

Зважаючи на це, найпершим у порядку денному сесії депутати розглянули питання про нагородження Почесною відзнакою Чернігівської обласної ради «За мужність і вірність Україні», яка була заснована облрадою 18 грудня 2019 року. Рішенням нинішньої сесії посмертно цієї нагороди удостоєні вісімдесят три із близько двохсот наших земляків, які загинули на сході України. Разом з головою обласної держадміністрації Анною Коваленко Ігор Вдовенко вручив Почесні відзнаки окремим із членів родин героїв, які змогли прибути на сьогоднішню сесію.

Потім депутати розглянули та затвердили дванадцять кадрових рішень, в числі яких одинадцять – про призначення очільників комунальних підприємств обласної ради і окремим рядком – стосовно звільнення з посади одного з очільників КП. Проте останній із документів не був прийнятий: спікер облради попросив колег-депутатів логічно поставитися до голосування за даний проєкт рішення, адже подібні документи повинні прийматися лише у відповідності до чіткого дотримання чинного законодавства.

Народні обранці затвердили також низку звернень до вищих органів державної влади. Зокрема, прийняли окремим рішенням, внесений на розгляд головою обласної ради Ігорем Вдовенком, проєкт Звернення до Президента України, Прем'єр-міністра України та Міністра оборони України щодо недопущення розформування в/ч А4558 у Ніжині. В документі наголошено, що Чернігівська обласна рада вкрай стурбована ситуацією, яка склалася довкола директив вищого військового керівництва стосовно ліквідації військової частини, ящо дислокується за 150 км від кордону з Російською Федерацією. Подібні дії сколихнули не тільки військовослужбовців, але і місцеве населення. Обласна рада закликає керівництво держави призупинити всі дії, пов'язані з ліквідацією військової частини у Ніжині та сприяти подальшому зміцненню обороноздатності держави.
Прийняли народні обранці і рішення «Про Звернення Чернігівської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України щодо внесення змін в законодавство стосовно врахування майнових інтересів об'єднаних територіальних громад при розподілі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст ліквідованих районів», проєкт якого подав на розгляд сесії депутат Василь Леоненко. Дане Звернення – реагування обласної ради на численні прохання очільників ОТГ на законодавчому рівні врегулювати питання розподілу майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст ліквідованих районів між об'єднаними територіальними громадами.

Ще три звернення, які були затверджені сьогодні на сесії, були подані депутатом Дмитром Івановим. Народний обранець підготував Звернення до Кабінету міністрів України щодо перегляду формули розподілу коштів Державного фонду регіонального розвитку. Головний його зміст полягає в тому, що щорічно Чернігівщина отримує менше фінансування порівняно з іншими областями. У Зверненні пропонується вже наступного року врахувати особливості Сіверського регіону – чисельність населення та площу території області, аби це сприяло покращенню інфраструктури громад. Також депутат запропоновав при розподілі субвенцій на освіту та інші галузі враховувати для Чернігівщини спеціальний коефіцієнт 1,3, так як це робиться для гірських територій. Це означає, що при виконанні, прийнятих звернень область отримає більше коштів, із врахуванням існуючої мережі шкіл тощо.

Ще одне Звернення на адресу вищих органів державної влади спрямоване на недопущення розформування ДУ «Чернігівська виправна колонія №44». В ньому народні обранці просять Міністерство юстиції переглянути власне рішення щодо закриття установи, адже мова йде не лише про півтораста робочих місць у Чернігові, а й про підприємство легкої промисловості, тобто про місцевого виробника та поповнення бюджету.

Дeпутaти oблacнoї paди зaтвepдили pяд галузевих пpoгpaм, peaлiзaцiя якиx будe вiдбувaтиcя в нaйближчi poки.

Taк, нapoднi oбpaнцi пpoгoлocувaли зa обласну цільову Програму розвитку туризму в Чернігівській області на 2021-2027 роки.  Основними завданнями Програми, на яку з обласного бюджету передбачено 23,6 млн гривень, мають бути розвиток туристичних магнітів області, вдосконалення туристичної інфраструктури, налагодження координації діяльності представників туристичної сфери, створення та просування нових конкурентоспроможних туристичних продуктів, здійснення комплексу заходів щодо удосконалення системи управління туристичною галуззю, посилення контролю за якістю надання туристичних послуг тощо.

На сесії прийнято й обласну Програму розвитку малого і середнього підприємництва на 2021-2027 роки. Головною її метою є стимулювання розвитку підприємництва, створення сприятливого бізнес-середовища шляхом консолідації зусиль місцевих органів влади, суб'єктів підприємницької діяльності, громадських організацій, об'єднань підприємців, бізнес-асоціацій тощо задля підвищення добробуту населення області. Обсяг фінансових ресурсів обласного бюджету,необхідних для реалізації Програми становитиме 53 млн 50 тис.гривень. Заодно народні обранці затвердили звіт про виконання обласного бюджету Чернігівської області за І півріччя 2020 року.

Загалом на порядку денному було 106 питань. Депутати розглянули майже половину.

Депутат облради, колишній очільник області Валерій Куліч, запропонував залишити решту питань своїм наступникам: "Є пропозиція. Я прошу звернутися до юридичного відділу, і, якщо таке можливо, ми розглянемо блок освітянських питань та закриємо сесію», - сказав депутат. Так і сталося.

Частина депутатів, котрі були на сесії, повернуться до роботи і закриють питання цієї фінальної сесії VII скликання. Інші вже не повернуться до обласної ради. Бажаємо всім успіху і натхнення!

За матеріалами відділу інформаційного забезпечення та зв'язків з громадськістю виконавчого апарату Чернігівської обласної ради


Ігор Вдовенко, голова Чернігівської обласної ради:


 
– Ігоре Станіславовичу, сьогодні підсумкова сесія. Ваші враження за 5 років каденції на посаді голови обласної ради.

– Коли 5 років тому мені довірили цю посаду, головним для мене стало, щоб за роки каденції я справді виправдав надії депутатів. Також для мене це було великим  життєвим іспитом – керувати радою практично після керівництва навчальним закладом. Обіймати цю посаду було непросто – звикати, входити в курс справ. І нині можу впевнено сказати: я виніс колосальний досвід, який набути заочно, віртуально неможливо. Також вважаю головним, що ми зберегли в раді консолідованість політичних сил, а тепер дійшли цією каденцією до логічного завершення. Нам не соромно за свою роботу. За 5 років депутатами було прийнято понад 1000 надважливих дієвих рішень, звернень, які послужили для того, щоби змінювати життя мешканців Чернігівщини на краще. Після виборів 25 жовтня ще результатів нема, але більшість депутатів, що працювали в цій каденції, мають високий ступінь довіри. Думаю, він буде підтверджений  результатами голосування. І вони продовжать роботу в обласній раді.

– Ви також балотувалися в обласну раду. Пройшли?

–  Поки немає остаточних результатів, говорити некоректно. Я йшов від політичної сили «Рідний дім». Цю партію  я  асоціюю навіть не просто з партією, а з життєвим брендом, довіряю її позиції та лідеру. Думаю, люди зробили правильний вибір. Адже «Рідний дім» –  попереду всіх.

– Місцеві партії перемогли і в інших областях. Чому така тенденція?

– Є об’єктивні й суб’єктивні причини. В першу чергу над цим нехай задумаються органи центральної влади. Безумовно, зіграла роль децентралізація. Коли повноваження відійшли на місця. Але, думаю, не тільки. Люди втомилися від обіцянок, за відповіддю на які неможливо звернутися до керівництва київського, центрального. Тому орієнтували погляди й сподівання на місцевих лідерів, котрі живуть тут і доступні в будь-який момент. А ще виборці побачили не на словах, а на ділі обіцяні речі, виконані зараз.

– Який напрямок роботи для вас загалом у пріоритеті?

– Перша позиція – освіта. Фаховість, професіоналізм, досвід – це вагомі здобутки. Пропрацювавши стільки років в освіті, вивчив повністю її профіль. Плюс – цікава наукова робота.

Валерій Куліч, депутат обласної ради:


 
– Цей склад депутатів завершує планову роботу, вважаю, всі попрацювали плідно. Були прийняті дуже важливі, можна сказати, історичні, рішення. Наприклад, зміна адміністративно-територіального устрою. Цим складом започаткований процес децентралізації в області. І його рішення в подальшому впливатимуть на розвиток нашої території.

Виборча кампанія, що відбулася, показала: людей все ж таки більше цікавить практична складова політичної роботи, те, як робота політика відбивається на кожному. Результати виборів довели, що люди в змозі відрізнити політичне сміття від конкретних практичних дій.

Наступній каденції депутатського корпусу бажаю, щоби політична складова стояла на другій сходинці, а на першій – інтереси Чернігівщини. Треба віддати належне цьому складові обласної ради: незважаючи на політичні амбіції кожної політсили, саме так і проходила робота депутатів  на сесіях. Своїми голосуваннями вони це неодноразово демонстрували, голосуючи за важливі для життєдіяльності області рішення.

Я налаштований на активну участь у громадсько-суспільному житті Чернігівщини – це можна робити, й не будучи депутатом.

Сергій Пащенко, депутат обласної ради, голова обласної партійної організації «Батьківщина»:


 
– Я вважаю, що люди, напевно, зробили правильну оцінку. Вибори були складними, бо досить багато кандидатів у депутати та політичних сил брало в них участь.

Однією з проблем стала занадто низька явка виборців через коронавірус, і тому ті олігархи, в яких були гроші, зробили собі той результат на виборах, який вони хотіли.

Я не готовий коментувати новий склад обласної ради, тому що досі немає остаточних результатів. Чинний склад був компетентним та професіональним. Люди, які представляли інтереси виборців Чернігівщини і які перебувають зараз у сесійній залі, це потужна команда, що зробила багато добрих справ за останні 5 років.

– А особисто ви задоволені результатами виборів?

– Скажу як керівник обласної партійної організації: звісно, ми розраховували на більше. Але, через низьку явку виборців, я не дуже задоволений результатами.

Арсен Дідур, заступник голови обласної ради:


 
– Найголовніша заслуга цієї каденції –  те, що ми не опустили статус органу місцевого самоврядування. Були моменти, з якими не погоджувався, – розбазарювання комунального майна. Були моменти, які повністю підтримувала сесія – питання, пов’язані з підтримкою військових частин, захистом суверенітету держави, епідемією коронавірусу. Обласна рада об’єднувалася в протесті проти медичної реформи, особливо її другого етапу. Можна сказати, обласна рада була останнім плацдармом зі збереженню мережі медичних закладів області. Найголовніше, вважаю, не було монополії жодної політсили і багато рішень приймалося консенсусно.

Щодо виборів, котрі щойно відбулися, то, власне, перемогли ті партії, що й прогнозувалося. Єдине, люди, які повірили президенту й не отримали поки що нічого взамін, розчарувалися. Тож при голосуванні вони віддавали свої голоси, виходячи зі стимуляції політичних технологій.  Це високий показник, особливо по 208-му виборчому округу. На мій погляд, там для людей був вибір без вибору.

Конфігурація наступної каденції депутатів до обласної ради відома поки що приблизно. Цікаво  було б зрозуміти позицію фракції «Слуги народу». Чи будуть вони розвивати децентралізацію та місцеве самоврядування чи буде зворотній процес? Тому в залежності від їхньої позиції й формуватиметься якась коаліція. Я на роботу налаштований, адже люди мені висловили довіру – п’ять років потрібно відпрацювати чесно.

Ірина ГРОЗЕНКО, депутат обласної ради: 

– Основний підсумок цієї каденції – те, що ми створили 57 об’єднаних територіальних громад, є затверджений перспективний план. Громади працюють, розвиваються, мають можливість наповнити бюджет, податки залишаються на місцях. Ми переходимо до другого етапу реформи децентралізації. У нас відбулося реформування районів. Тепер їх 5. Але дуже прикро, що законодавчо не встигли закріпити, які повноваження матимуть і за рахунок чого будуть фінансуватися районні ради. Новому депутатському корпусу, який прийде у 8-му скликанні, побажаю продовжувати реформи, які були підтримані нами в цій каденції. Відповідально ставитися до своїх обов’язків, шукати можливості наповнення обласного й місцевих бюджетів, продов-жувати реформи децентралізації, залучати додаткові інвестиції. Бо, на жаль, нині без залучення інвестицій жоден орган місцевого самоврядування не зможе нормально фінансуватися й працювати.

Сергій СЕРГІЄНКО, депутат обласної ради:

– У цій каденції працювали досвідчені професіонали, і завдяки цьому робилися потужні кроки вперед у напрямку будівництва, розвитку соціальної інфраструктури. Цього року в державі відбулося чимало змін у різних галузях. Найбільше зауважень у нас до медичної реформи. На сьогоднішній день залишається чимало запитань як у головних лікарів, так і у населення. У людей зменшуються можливості отримати медичні послуги. На превеликий жаль, наказом Президента України місцеве самоврядування було відсторонено від децентралізації, яка відбувалася в нашій державі. Депутати обласної ради бачили інші напрямки, інші формати створення районів. Але, на жаль, до них не дослухалися, вважаю, що наразі важливо вирішувати питання щодо зменшення шкіл та ФАПів. Що стосується досягнень, то наразі бачимо покращення дорожнього покриття. Бачимо, як відбудували структуру ФАПів. Ми й надалі звертатимемося до представників Верховної Ради щодо змін у медичній реформі. Треба, щоби медицина була спроможна забезпечити захист населення. Особливо людей у селі. На мою думку, щоб захистити населення нашої держави, нам треба підійти до страхової медицини.

Вибори відбулися, населення зробило свій вибір. Наступним складам депутатів ОТГ, районних рад, обласної ради бажаю потужної роботи на місцях, і щоб найболючіші питання вирішувалися ними в найкоротші терміни – для того, аби наша країна розвивалася і була потужною на теренах Європи.

Людмила ПАРХОМЕНКО, Ірина МОКРОУСОВА, Валентина НАУМЕНКО, Поліна МОГИНСЬКА
Фото Віктора КОШМАЛА та Ольги ВАНЖУЛИ

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21