Ганна ПУШКАР: «Робіть перший крок у бізнесі, не вагаючись!»

2019-07-25 06:35

Наша співрозмовниця – любляча дружина і мама двох діток (Тарасові 13 років, Стефанії – 4), а також успішна підприємниця – власниця й керівниця освітнього центру «РозУмка», що діє в Чернігові вже 12 років. До того ж Ганна Пушкар очолює асоціацію підприємниць при Спілці жінок Чернігівщини. Відповідальне ставлення до своєї справи та активна життєва позиція допомогли Ганні стати переможницею міських і обласних конкурсів «Підприємець року», а у 2012-му вона стала однією з лауреаток міського конкурсу «Жінка року». 

У професійному плані пані Ганна найбільше пишається створенням та успіхами освітнього центру «РозУмка», що сьогодні має 6 філій у різних мікрорайонах обласного центру, тисячі випускників, зареєстровану торгову марку та величезний досвід роботи. А в особистому її надійний тил і натхнення – міцна та дружна родина. Як же їй удається все поєднувати?! Про це і не тільки – в ексклюзивному інтерв’ю для читачів «Деснянської правди»!

«Ідеальних обставин не буде»

– Пані Ганно, історією свого успіху як бізнес-леді ви вже неодноразово ділилися на сторінках ЗМІ. Справді, за 12 років подолано чималий шлях. Чим живе «РозУмка» нині?

– Якщо озирнутися назад, згадується, як ми колись почали із сестрою Юлією Ждановою. Це була невеличка квартира, лише декілька дітей. Відтак відкривали нові й нові філії, придбали власне приміщення, напрацювали свої методики, постійно впроваджуємо нові послуги. Зокрема, проводимо загальнорозвивальні заняття для діток від одного року, запрошуємо на підготовку до школи, є у нас англійська та німецька мови для дітей і дорослих. Дуже полюбилися всім наші дитячі свята й тематичні вечірки. Хіт попереднього та цього років – справжні піжамні вечірки на всю ніч для підлітків. Ведемо запис на кілька місяців наперед. Крім того проводимо майстер-класи, є шахи для дітей, у нас працюють логопед, психолог, дефектолог. Із цього року пропонуємо польську мову для дорослих, групу подовженого дня для молодших школярів та багато-багато іншого. Я можу довго розповідати про діяльність «РозУмки», адже це наша із сестрою улюблена справа. 

– Ваші успіхи, без сумніву, надихають інших жінок і дівчат! Мені особисто завжди цікаво, як гармонійно поєднати кар’єру та особисте життя. Напевно, ви можете дати якісь поради!

– Жінці насправді важко поєднувати родинні справи, догляд за дітьми й кар’єру, але це можливо. Свій бізнес я розпочала саме в декретній відпустці, коли народила першу дитину – сина. Наш бізнес пов’язаний із дітьми, з освітою та вихованням, тому для мене це було досить органічно. Чіткий план дій на день, таймінг допомагали мені встигнути зробити все заплановане.
Я завжди підтримую жінок, які розпочинають свою справу в декретній відпустці. Стосовно порад майбутнім підприємницям. Я вважаю, потрібно займатися тим, що у тебе справді добре виходить. Розпочинати свою роботу з невеличких масштабів і без найманої праці. Поступово переходити до орендованих приміщень та найманих працівників, але спочатку спробувати власноруч. По можливості уникати кредитів, поки не з’явиться впевненість у своїх товарах чи послугах і не буде напрацьована база клієнтів. Ще одна порада: приділяйте достатньо уваги розвиткові особистого бренду, роботі в соціальних мережах – це дуже допомагає в сучасному бізнесі.

Я впевнена: якщо добре працювати і пропонувати справді якісні товари чи послуги, то всім вистачить клієнтів та роботи на ринку. Наш девіз у «РозУмці»: чим раніше – тим краще! Це стосується не лише освіти, а й підприємництва. Не думайте, як і коли почати власну справу, а вже розпочинайте! Треба робити перший крок, не чекаючи ідеальних обставин, бо їх ніколи не буде.

«Діти мають право голосу»

– Пані Ганно, цікаво також, як ви виховуєте своїх діток? Чи дозволяєте користуватися гаджетами? Наскільки ваші син і донька самостійні? Пам’ятаю, як моє покоління росло з «ключиком на шиї», діти самі поверталися зі школи, розігрівали собі обід, учили уроки, ходили чи їздили на гуртки до інших мікрорайонів міста. 

– Мабуть, як і іншим мамам, іноді мені здається, що я не зовсім упоруюся, що у мене не все виходить. Але материнство – це не результат, а процес: розвитку, догляду, взаємодії, любові… У моїй родині завжди багато займалися інтелектуальним розвитком дитини – я маю на увазі не ранню освіту (перенесення шкільної програми на дошкільний вік), а саме різнобічний, своєчасний розвиток. Ми багато читаємо, багато розмовляємо, поважаємо думку дитини. 

Що стосується гаджетів, то мені не вдалося відокремити дітей від них. У Тараса хобі – програмування, тому повна заборона в цьому випадку неможлива. Скажу щиро: намагаюсь обмежувати час використання. Про самостійність: не можу сказати, що мої діти самодостатні змалечку, ми не форсували відокремлення сина і доньки. Тобто зустрічали сина зі школи стільки, скільки бачили в цьому потребу, не примушували їхати в табір доти, доки він сам не захотів. Але ми завжди намагалися поважати рішення дітей, подорожуємо тільки разом, даємо синові й доньці право голосу в родинних обговореннях. 

Я намагаюся впровадити і зберегти родинні традиції – це обов’язкове читання перед сном, сімейні святкування й зустрічі…
– Нині різні думки та погляди на те, в якому віці дитину краще віддавати до садочка або школи, чи не перевантажена шкільна програма. Що думаєте з цього приводу?

– Я віддавала сина й доньку до садочка не рано, після трьох років, і мені це подобається, адже дитина вже впевнено говорить, може пояснити свої потреби, розповісти про свій день. Також мої діти відвідують «РозУмку», бо своїм клієнтам я пропоную тільки ті послуги, в яких упевнена, які отримують і мої діти. 

Тарас піде вже до 8-го класу математичної школи. Навчатися складно, він багато часу витрачає на домашні завдання, ми користуємося послугами репетитора. Як батьки – допомагаємо; звісно, не робимо завдання за сина, але я тримаю руку на пульсі: що вивчають, яку тему, що не зрозумів, що потрібно пояснити, що перевірити. 

Мені здається, можна знизити навантаження, якщо би зменшити кількість годин на предмети на зразок «охорона здоров’я». Але я не з тих батьків, які говорять: «Я хімію не розумію, нащо вона здалася? Мій хіміком ніколи не буде». Вважаю, що базова шкільна освіта повинна включати знання з усіх дисциплін, проте, можливо, не так глибоко, як нині пропонують у 8-11 класах. Краще менше, але зі стовідсотковим закріпленням та розумінням матеріалу.

Стосовно НУШ: я вірю в цю програму і рада, що Стефанія піде до школи, коли програму НУШ уже буде впроваджено в усіх школах. Подивимося на результати, сподіваюся, що маленьким шестирічкам буде комфортніше і цікавіше навчатися й розвиватися.

– Пані Ганно, емоційне та інформаційне навантаження на сучасну людину доволі серйозне. Так, можливо, ми не працюємо стільки фізично, як наші предки, але багатьом знайомі й «емоційне вигорання», і депресія, і зневіра у власних силах. Що особисто вам допомагає відновити сили, «перезавантажитися»?

– Величезне задоволення дарують подорожі, хотілося би більше мандрувати, це дає натхнення на подальшу роботу, нові ідеї. Люблю читати, відпочиваю, коли дивлюся кіно. До речі, рецензіями на книги та фільми частенько ділюся на своїй сторінці у Фейсбуці. Всім читачам, особливо мамам, у яких підростають маленькі діти, зичу впевненості у своїх силах, наснаги та більше часу на себе, на свої захоплення!

Вікторія СИДОРОВА

Інші новини:


«МарЛені» – прем’єра в облмуздрамтеатрі

3-го та 4 грудня Чернігівський облмуздрамтеатр ім. Т. Шевченка запрошує на прем’єру – «МарЛені» – кабаре-бенефіс для двох актрис в одну дію.

2021-12-03 06:37