Чернігівські лижі: у тіні біатлону?..

2020-10-02 13:07

Дар’я Блашко, Руслан Ткаленко, Артем Прима, Сергій Семенов – імена чернігівських біатлоністів знайомі багатьом любителям спорту як на Сіверщині, так і далеко за її межами. А ось чернігівських лижників і, тим більше, лижниць пересічний уболівальник знає гірше. Щоб заповнити цей пробіл, минулого тижня кореспондент «Деснянської правди» побував на гонках класичним стилем серед жінок та юніорок чемпіонату України з лижеролерів, який відбувся в Чернігові. 

Хто рано встає…

«Класичну» програму чемпіонату відкривали гонкою на 6 кілометрів жінки. Ось тільки починалася вона незвично рано – о 9-й ранку буднього дня. Якщо би все відбувалося не у 2020-у році, можна було би дорікнути на незручність для уболівальників, проте коронавірус вносить свої корективи, й більшість публічних заходів (зокрема, змагань) проходять або без глядачів, або з їхньою мінімальною кількістю…

До того ж з’ясувалося, що чернігівцям нема за кого вболівати… серед 15-ти учасниць гонки не виявилося жодної представниці нашого регіону… Проте, незважаючи на те, що на сайті Федерації лижного спорту України повідомлялося, що цього дня має відбутися гонка з масстарту, спортсменки стартували одна за одною з інтервалом між суперницями у 30 секунд (тобто з роздільного старту). Кращою тут стала Юлія Кроль із Сумської області. 

На щастя, чернігівки все ж знайшлися в наступній частині змагань – гонці на 6 км класичним стилем серед юніорок 2001 року народження та молодших. Щоправда, згідно зі стартовим протоколом, така чернігівка була лише одна: 18-річна Валентина Вороная, яка мала вийти на старт восьмою. 

Проте відкрила гонку… ще одна чернігівка Марія Чамара, яка під номером 20 на грудях перша пішла на дистанцію. Як з’ясувалося пізніше, Марія (двократна чемпіонка України з лижеролерів серед дівчат) виступала поза конкурсною програмою, тому що… занадто молода! До змагань юніорок допускалися спортсменки 2001-2004 років народження, а Марія – 2005-го. Й поки не Чамара вирушила на дистанцію, давайте познайомимося з чернігівським даруванням: 

— Стартувати першою було нескладно. Змагатися із суперницями, старшими за мене – теж не проблема. Думала: «Як буде — так буде, як пробіжу — так пробіжу». Хоча більше  люблю гонки коньковим стилем, — зізнається після фінішу Марія Чамара. – Коли я вчилася у шостому класі 23-ої школи, Марина Олександрівна Лісогор (на той час моя майбутня тренерка) прийшла до нас набирати групу. Однокласниця сказала: «Пішли, спробуємо! Не сподобається покинемо»… Ось так п’ятий рік займаюся лижами. 

Слідкувати за «забойщиками» (спортсменами, які першими починають гонку з роздільного старту), тим більше, не маючи перед очима хронометражу, з якого відомо, як який спортсмен проходить дистанцію, складно. А ось виступи Валентини Вороної були більш показові. Вже за підсумками двох кіл (загалом, суперницям потрібно було пробігти чотири) Валентина дозволила наблизитися до себе Кристині  Мартовицькій із Харківщині, яка стартувала на 30 секунд пізніше за Вороную. А ось Діану Мещеріну з Київщини (котра у вільний від лижних гонок час є… акторкою) наздогнати не вдавалося. 

— В лижоролерах для класичних гонок (на конькових використовується інша пара) є така трещітка, яка тебе фіксує, і тому назад нога не їде. У лижах такого немає — більше уваги треба приділяти тому, щоби підсісти та штовхнутися. Тож на лижоролерах «класикою» йти простіше, але якщо ти будеш їхати без «підсіду», то взимку тобі буде набагато складніше, можуть виникнути проблеми зі спиною, — розповіла про відмінність між лижами та лижоролерами Валентина Вороная. 

Після третього кола Мартовицька випередила Вороную, але Валентина «вчепилася» за суперницю, й разом ця пара наздоганяла Мещеріну. 

— Напевно, все пов’язано з фінансуванням. Лижі не настільки популярні, як той же біатлон — у ньому, напевно, більше крутиться грошей… Чи відчуваємо ми конкуренцію з біатлоністами?.. Напевно, я не буду відповідати на це питання, — розповіла, чому лише дві дівчини змагалися на домашньому для чернігівців турнірі, Валентина Вороная. — Я підтримую контакти з біатлоністами, але на даний момент зосереджена тільки на лижах. 

У підсумку до фінішу Вороная перегнала Мещеріну, але Мартовицька перетнула фінішний створ на кілька секунд раніше за чернігівку… 

Чамара, незважаючи на вік та на те, що вона бігла першою і не могла орієнтуватися на суперниць, зайняла 4 місце, а Вороная стала дев’ятою. 

— Результатом задоволена. Є над чим працювати, але на цей час маємо, що маємо, — підіб’є підсумки свого виступу Валентина Вороная. 

Серед дорослих представників Чернігівщини медалі на цьому турнірі зумів завойовувати лише Віталій Ільченко, який фінішував третім у кросі класичним стилем. А ось юніори зібрали більш багату колекцію: Олександр Лісогор  виграв «золото» вільним стилем на 10 км та «срібло» у гонці класичним стилем; Віталій Колупайко до «срібла» у гонці на 10 км та «золота» на 15 км вільним стилем  додав два «золота» в гонці класичним стилем та кросі; Володимир Аксюта завоював «бронзу» в гонці на 10 км і «срібло» на 15 км вільним стилем, а також «бронзу» в гонці класичним стилем, а Артем Базилевич додав до командної скарбнички «бронзу» на дистанції 15 км вільним стилем.

До речі, щодо біатлону, паралельно з чемпіонатом з лижеролерів, у  Чернігові відбувся й чемпіонат країни з літнього біатлону. У змішаній естафеті Христина та Валерія Дмитренки, Максим Заровний та Сергій Телень принесли Чернігівщині «бронзу» змішаної естафети. Андрій Доценко завоював «золото» в чоловічому масстарті та «бронзу» у спринті. В жіночій гонці переслідування перша фінішувала Дар’я Блашко, а ось у чоловіків на тій же дістанції чернігівці Артем Тищенко та Руслан Ткаленко виграли «золото» та «бронзу», відповідно. Артем Прима став чемпіоном України в спринті. 

Сєргєй КАРАСЬ
Фото автора

 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42