«Чернігівська Січ» у чарівній Качанівці

2019-06-19 09:05

«Чернігівська Січ» у чарівній Качанівці

Фестиваль, як і рік тому, проходив за приватні кошти двох депутатів облради від Аграрної партії – Віктора Кияновського та Юрія Болоховця, а також за підтримки «Ощадбанку». 

– Козаки – це наша історія і гордість. Тому ми й назвали фестиваль «Чернігівська Січ». А ще – створили Фонд відродження Качанівки, йому вже другий рік. Зібрали за цей час до мільйона гривень, за ці кошти на в’їзді в садибу монтується дитячий майданчик, – розповів Віктор Кияновський. – Ми з Юрієм Болоховцем вкладаємо в цей проєкт лише власні гроші. Тут навіть не задіяні кошти депутатського фонду. Ми забезпечили перебування, харчування, транспортування всіх дітей, які приїхали до нас на фестиваль. Мета створення Фонду відродження Качанівки в тому, що, на жаль, держава забула про неї: фінанси йдуть суто на заробітну плату працівникам історико-культурного заповідника «Качанівка», оплату комунальних послуг. А гроші на реконструкцію та реставраційні роботи не виділяються. У нас же є розроблена стратегія розвитку Качанівки до 2027 року. Ми подаємо проєкти на участь у міжнародних грантах… Шукаємо кошти на відродження Качанівки.

Вишиванка, що гріє душу

Цього року конкурс був розділений на дві основні категорії: «Патріотична пісня» й «Патріотична поезія». В обох – по дві вікові групи: від 6 до 12 років і від 12 років та старші. Додатковою ж номінацією став парад вишиванок. Серед глядачів і тих, хто виступав, було багато людей у вишиванках. Кожному учасникові присвоювали номер, а після параду вишиванок визначали переможців). 

58-річний Василь Бондар із Ічні з 11-річним онуком Едуардом із Києва прийшли на фестиваль удвох. 
– Для мене вишиванка – дуже дорога річ, тим більше – її вишивала моя мама. В цій вишиванці відчуваються тепло, душа, які матуся вклала у свою роботу, – розповідає пан Василь (який у підсумку завоює «бронзу» параду вишиванок у номінації «Чоловічий одяг від 17 років»). 
– На першому фестивалі була моя сестра Ганна Верес-Демиденко. Вона дуже гарна поетеса. Її й цього разу сюди запросили. 
Вишиванка – це шматочок рідного серця, рідної країни, яка гріє душу, гріє землю. Це наше коріння. Людина у вишиванці, я вважаю, – щирий українець, – каже ще один учасник параду вишиванок, чернігівець Олександр Ходак. – Планую сьогодні читати вірші. Тут перемагають усі, хто виступає. Перемагає Україна. 

У підсумку в параді вишиванок у віковій категорії 6-17 років і серед хлопців, і серед дівчат перемогли представники Галича (Івано-Франківщина) Ігор Литвин та Христина Гнатюк. Серед чоловіків «золото» також дісталося галичанину Володимирові Палію, а ось серед жінок, старших 17 років, перше місце виборола Олена Веремієнко з Чернігова. У номінації «Вишита родина» перемогу одержали Франковські-Черненки з Ічні. Наймолодшим учасником параду став 11-місячний ічнянець Максим Куник, а найстаршою – 79-річна ічнянка Діна Самойленко.

«Не забувай ніколи, друже…»

А на головній вуличній сцені змагалися вокалісти. 

«Не забувай ніколи, друже, де народився ти на світ», – співали сестри Софія та Варвара Згоди з Бурімки Ічнянського району. 
Серед співаків 6-12 років перше місце завоювала Владислава Швець із Ніжинської дитячої музичної школи, на другій сходинці опинився вокальний ансамбль тієї ж Ніжинської школи, а «бронза» поїхала до Києва – її виборола Марина Дмитренко. 
Учениця Парафіївської ЗОШ Ольга Сидорчук виграла змагання співаків у номінації старше 12 років, «срібло» дісталося Ангеліні Гузій із Ніжинської дитячої музичної школи, «бронза» – Олександрові Згоді з Бурімки. 

До речі, подарунки отримували всі учасники фестивалю. А ось переможцям діставався ще й грошовий приз. 

Безпосередньо в палаці тривало змагання декламаторів віршів:
– Качанівка – це місце, де здійснюються мрії. Качанівка – це місце, сповнене надії, – читала вірш власного авторства учениця 8 класу Іваницької ЗОШ Дар’я Замига. 
– Вірш я написала на початку березня. Надихнула мене атмосфера Качанівки. Тут ніби мій другий дім, – розповіла дівчина про те, як з’явився твір. – Виступ – це вже перемога для мене. Бо немає різниці, хто переможе, головне, що я перемогла саму себе. 

До речі, цьогоріч фестиваль став загальноукраїнським, адже тут виступали представники не тільки Чернігівської області, але й Києва, Львова, ціла команда учасників із Івано-Франківщини. 
– Ми приїхали спільнотою «Українська молодь – Христові». Серед наших учасників є ті, хто пише власні вірші. Любимо подорожувати, тому ми тут. Уперше так далеко від дому, вперше й на Чернігівщині. У Качанівці ми почуваємося як удома, на Івано-Франківщині. Сьогодні я читала пролог із поеми «Мойсей» Івана Франка. Обрала цей твір, адже вже виступала з ним на інших конкурсах. І у своєму ліцеї ми ставили виставу, де я теж читала цей пролог, – каже Юлія Хрептик із Галича. 
Серед любителів поезії 6-12 років перемогла киянка Марина Дмитренко, на другому місці Ілона Жежера з Ольшани Ічнянського району, Дарина Голубовська з Ічні замкнула призову трійку. 

У номінації «Патріотична поезія» серед учасників, старших за 12 років, «золото» дісталося одразу п’ятірці виконавців: Дмитрові Дудці, Олександрі Кіслих, Вікторії Васильєвій, Дарині Замурейко та Олександрі Щербань із Ніжина, «срібло» у галичанки Віталії Криси, а «бронза» – у Владислава Уколенка з Понорниці Коропського району. 

Звісно, варто зауважити, що фестиваль не обмежувався тільки двома сценами. Життя вирувало в усіх куточках садиби Тарновських. На алеї, сидячи на лавах, співали люди пенсійного віку, причому з кожною хвилиною їх ставало все більше – на голоси підходили нові любителі співу. Діти мали змогу покататися на машинках чи гіробордах, поласувати солодкою ватою, а всі охочі насолоджувалися природою та архітектурою класицизму.

Тривав іще один конкурс для школярів під назвою «Малюнок та виріб». У ньому в номінації «Малюнок» перемогли Вікторія та Антоніна Куліченки з Ічні, а в номінації «Виріб» – колективна робота «Щаслива родина» Ічнянського будинку творчості дітей. 
– Ми хочемо, щоб у наступних фестивалях брали участь представники української діаспори. Запрошуємо всіх. Буде дуже добре, якщо про Качанівку знатимуть не тільки як про історико-культурний заповідник, перлину України, а вона буде відома й нашим фестивалем «Чернігівська Січ», – зазначає голова оргкомітету фестивалю Надія Прочай.

Як нагадує табличка на вході в Качанівський палац, у цьому будинку бували Микола Гоголь, Марко Вовчок, Тарас Шевченко… Хто знає, може, й серед учасників «Чернігівської Січі-2019» є ті, хто доросте до рівня класиків української літератури, й, можливо, згадка про те, що тут у червні 2019 року виступав відомий співак чи поет, з’явиться на фасаді палацу років так через двадцять…

Сергій КАРАСЬ

Інші новини:


Наші за кордоном

Чернігівці, які пережили часи перебудови, пам’ятають, коли наші земляки без знання мови, але з гарною освітою та досвідом роботи тут, масово виїжджали до Італії, Іспанії, Португалії на заробітки заради майбутнього благополучного життя для себе та своїх дітей. Жінки – доглядати старих і дітей, мити, прибирати, готувати, шити тощо. Чоловіки, як правило, влаштовувалися на виробництво або працювали вантажниками, збирачами меблів, будівельниками. У сезон, і тоді, і зараз, наші займаються збором ягід та фруктів, овочів та зелені.

2022-01-26 08:57