Георгій Гонгадзе. Сумні роковини

2020-09-24 08:41

Вбивство Георгія Гонгадзе 20 років тому змінило хід історії України, а також показало, що займатися журналістикою в країні небезпечно — так було і, на жаль, залишається й донині. За цей час у нас змінилося п’ять президентів і 15 керівників Генпрокуратури. Всі вони клялися й обіцяли розслідувати цей страшний злочин. Але система влади своїх не здала: замовник (або замовники) вбивства Гонгадзе так і не опинилися на лаві підсудних.

Мені важко писати цей матеріал, бо особисто знайомий з родиною Гонгадзе більше 20-ти років. З дружиною Георгія Мирославою ми брали участь у одному з тодішніх політичних проєктів, а з Георгієм якось одного чудового дня спілкувалися в Чернігові до самого вечора. А потім я ще й привів його на засідання Чернігівського медіа-клубу, де він познайомився майже з усіма міськими журналістами.

Крім того так уже сталося, що ми буквально за кілька тижнів до його викрадення і смерті зустрічалися в його офісі в центрі столиці й він ділився зі мною своїми найближчими планами на майбутнє — роботою на радіостанції «Континент». Можливо, саме тому ніколи й нічого про нього не писав і не виступав перед колегами, коли ми щорічно збиралися в Чернігові, аби не тільки вшанувати пам’ять усіх загиблих українських журналістів, але й нагадати владі, що ми нічого й ніколи не забудемо.

Народився Георгій 21 травня 1969 року у Тбілісі. Закінчив факультет філології Львівського університету імені Івана Франка. В Україні починав журналістську кар’єру наприкінці 1980-х. Засновник та перший головний редактор інтернет-видання «Українська правда». Тут, зокрема, публікували гострі матеріали про очільника держави Леоніда Кучму та його оточення.

Вбивство Георгія Гонгадзе, без перебільшення, змінило хід української історії. Його ім’я знали в найвищих владних кабінетах. Журналіст Георгій (Гія) Гонгадзе не боявся ставити незручні запитання ні міністрам, ані президенту.

Якби не було цієї страшної трагедії в 2000-му та її замовчування, хто знає, як би розгорталися події в Україні та скільки б залишався при владі Леонід Кучма. «Касетний скандал», що розгорнувся за зникненням Гонгадзе, розкрив те непривабливе, позбавлене будь-якої моралі, що коїться за лаштунками української політики. Записи, нібито зроблені колишнім майором Держохорони Миколою Мельниченком в президентському кабінеті, стали справжнім шоком для суспільства.

Нагадаємо, у липні 2000 року Гонгадзе повідомив у Генпрокуратуру, що за ним стежать. А вже 16 вересня — зник. У листопаді того ж року в лісі на Київщині знайшли його тіло без голови. А 9 років потому — череп. Поховати журналіста вдалося лише через 16 років після вбивства.

Знаючи, що журналіст уже мертвий, влада продовжувала нахабно брехати і сім’ї загиблого, і суспільству. МВС і СБУ імітували пошуки журналіста в усіх регіонах країни.

Ця справа стала найрезонанснішим убивством працівника засобів масової інформації в українській історії та призвела до масових протестів із вимогою покарати винних. За ґратами опинилися четверо міліціонерів. Генерал Олексій Пукач отримав довічне. Та він був лише виконавцем. Замовника чи замовників шукають і досі.

Власне кажучи, починаючи з 2000 року, в Україні сформувалося покоління, готове в будь-який час вийти на вулиці міст і площ, а якщо треба — піти на фронт. Для захисту себе, своїх прав, своєї країни. Частина нинішньої політичної еліти України зобов’язана своєю кар’єрою Гонгадзе. Протести 2004 року трансформувалися в «помаранчеву революцію». А майже за десять років після цього вийшли на Майдан у 2013-2014 роках, а потім пішли воювати на Донбас.

16 вересня українська медіа-спільнота щорічно вшановує пам’ять Георгія Гонгадзе й нагадує владі: крапку у справі досі не поставлено. Ми не забули.

Вічна пам’ять Георгію!

Матеріал підготував Олександр ШИЛО
 

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42