Реформи, ринок та вакцинування: голова МОЗ побував у Чернігові

2020-09-18 12:03

Минулої п’ятниці, 11 вересня, в Чернігові побував міністр охорони здоров’я Максим Степанов. 

– Я навмисно раніше приїхав (у Чернігів, - прим.) – мені було цікаво заїхати на Центральний ринок та подивитися на дотримання правил нашої нової реальності, яких ми всі маємо дотримуватися, якщо хочемо зупинити розповсюдження COVID-19. Що я побачив? Більша частина продавців була просто без масок або вони були спущені. Можу констатувати, що це все не має жодного відношення до заходів безпеки. Я не говорю про температурний скринінг чи щось там іще. Але жодного епідконтролю, звичайно, не існує. І це прикро, адже в Ухані все (мається на увазі початок розповсюдження коронавірусу, - прим.) почалося з ринку, зазначив міністр. – У даному випадку повинна відпрацьовувати Держпродспоживслужба, яка має контролювати виконання всіх заходів безпеки. Причому не виключно через елементи штрафів, а через елемент просто організації. Що таке неорганізація цих процесів у країні? Це 3044 людини, що захворіли за добу. 

Наступним пунктом візиту міністра охорони здоров’я стали Чернігівська районна лікарня та Центр сучасної онкології. 

– Лікарня (Чернігівська районна, - прим.) забезпечена засобами індивідуального захисту та апаратами штучної вентиляції легень, – поділився враженнями пан Степанов. – У центрі сучасної онкології поговорили про плани на майбутнє. Онкологія – велика проблема для країни, адже близько 15% людей, що вмирають щороку, це саме люди з онкозахворюваннями. Тому онкологія та боротьба з нею у пріоритеті. Наступного року  ми збираємося суттєво збільшувати пакет із онкології. 

Реформування та спілкування 

Відкритою для журналістів була остання частина візиту  головного медика країни на Сіверщину – відвідування Чернігівського обласного медичного центру соціально значущих та небезпечних хвороб (колишній тубдиспансер).

– Неможливо взяти та в один день реформувати протитуберкульозну службу. Тут не можна розглядати лише питання протитуберкульозного диспансеру. Треба розглядати організацію всієї протитуберкульозної служби в області, щоби  відслідкувати хворого на туберкульоз від виявлення до кінця його лікування, – зазначив голова МОЗ.

У заході взяли участь голова ОДА Андрій Прокопенко, народний депутат Валерій Зуб, генеральний директор Центру соціально значущих та небезпечних хвороб Микола Дейкун і медична директорка центру Жанна Карпенко. Керівники центру розповіли міністру про складнощі, з якими стикаються під час введення в дію медичної реформи, зокрема, про збільшення з 1 квітня частини важкохворих пацієнтів.

 – Диспансер будувався за радянських часів, був дуже великим. Усе це потребує термінового реформування, але це неможливо зробити за один день, потрібно, щоб не звільнялися медпрацівники, потрібна розбудова всієї протитуберкульозної служби, адже туберкульоз – дуже серйозна хвороба, й потрібно робити все, щоби кількість хворих зменшувалася. Є непоганий проєкт реконструкції, думаю, ми знайдемо варіанти, яким чином зробити реконструкцію центру, в тому числі з залученням коштів із наших міжнародних проєктів, – скаже після спілкування Максим Степанов.

На виході з лікарні на міністра чекала група працівниць дитячого протитуберкульозного санаторію «Зелений гай», який не працює з серпня цього року. За розповідями працівниць, у санаторії щомісяця оздоровлювалося близько 100 дітей, які або контактували з хворими на туберкульоз, або самі перехворіли туберкульозом.

– Відверто кажучи, така кількість протитуберкульозних санаторіїв (які, у більшості, будувалися за часів СРСР) нам зараз не потрібна. В той же час питання реабілітації та санаторного лікування дітей держава на 100% повинна фінансувати, але виходячи з тої кількості, яку ми можемо фінансувати. Я подумаю, що робити у вашому випадку, – звернувся до працівниць міністр. 

ПЛР-тести та щеплення

Закінчилося відвідування Чернігівського обласного медичного центру соціально значущих та небезпечних хвороб спілкуванням міністра з журналістами, на якому два питання вдалося поставити й кореспонденту нашого видання: 

– Вже 2 райони та один райцентр Чернігівщини потрапили до «червоної зони» карантину, але загалом люди досі не розуміють: хто може розраховувати на безкоштовне ПЛР-тестування і в яких випадках воно обов’язково має надаватися. Наприклад, чи є підставою для проведення обов’язкового ПЛР-тестування діагноз ГРВІ? 

– Ми суттєво збільшили кількість тестувань у країні. У нас чітко визначені алгоритми: кого ми тестуємо безкоштовно. Будь-яка людина, що має ознаки клінічніх симптомів коронавірусної хвороби (а ці симптомі дуже часто повторюють симптоми ГРВІ),  за направленням сімейного лікаря тестується безкоштовно. Якщо сімейний лікар каже: «Їдьте у приватну лабораторію і там робіть платні тести», – це все неприпустимо. Ви за це вже заплатили своїми податками. За ці податки купуються тест-системи, – розповів про обов’язковість тестування на коронавірус людей, яким ставлять діагноз ГРВІ, міністр. – Якщо людина звертається з температурою, умовно, 37,5, у неї болять горло, голова, зник нюх – у такому випадку це прямі симптоми, достатні для того, щоби відправити мобільну бригаду, яка має приїхати й зробити ПЛР-тестування. 

– Напевно, у зв’язку з карантином, знижений, скажімо так, «загальнонаціональний імунітет». Тому чи планується масове вакцинування проти кору та грипу (адже вакцини безпосередньо проти коронавірусу ще немає)?

– Вакцина КПК (кір-паротит-краснуха) є, ми звертаємося до всіх, у першу чергу, до батьків дітей: зробіть, будь ласка, щеплення. Зараз за кошти держави ми фінансуємо вакцину КПК для дітей. Щодо вакцини проти грипу, вона буде доступна як за кошти, так і для вакцинації близько 1,5 мільйоніа громадян (у першу чергу, групи ризику, зокрема, лікарів). Але якщо торік компанії-виробники завезли близько 500 тисяч доз вакцин, то використано було тільки 230 тисяч. Тобто люди просто не проходили цю вакцинацію. Будемо думати, що цього року ситуація покращиться. Бо якщо почнуть накладатися пандемія коронавірусу та епідемії кору й грипу – це буде не дуже добре… – зазначив голова МОЗ. 

Сєргєй КАРАСЬ
Фото автора

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42