Олексій Калита і «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції»

2020-09-18 07:52

ПП «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» — одне з провідних і бюджетоутворюючих підприємств Новгород-Сіверщини, яке сплачує близько 50 мільйонів гривень податків для міста і районів. І тим самим забезпечує розвиток регіону. 

Підприємство займається вирощуванням різних сільськогосподарських культур і тваринництвом. Воно крокує в ногу з часом, і сьогодні тут запроваджуються сучасні технології з аспектами точного землеробства. За 6 років існування «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» вийшли на досить високий рівень врожайності та з кожним роком збільшують надої молока.

«Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» — соціально орієнтоване підприємство, яке значною мірою допомагає розвивати різні сфери. Окрема увага віддається спорту. Воно є меценатом Новгород-Сіверського спортивного клубу «Горислав». Клуб  –один із кращих на Чернігівщині за своєю матеріально-технічною базою. Із сучасною системою опалення, кондиціонерами. Заняття для дітей тут безкоштовні. Під час карантину через COVID-19 підприємство забезпечило медиків районної лікарні спецкостюми індивідуального захисту.

А очолює і керує підприємством Олексій Калита, який в аграрній сфері вже 20 років. І чотири з них працює директором підприємства «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції». З ним наша розмова про розвиток і досягнення сільгоспвиробництва.

— Олексію Васильовичу, запроваджені вами новітні технології дають відповідний результат. І нині ви є кращими у плані врожайності. Розкажіть, які культури вирощуєте і який саме врожай збираєте?

— Так, у нас щороку відбираються і досліджуються зразки ґрунтів. Земля підживлюється корисними добривами. Залучаються також фахівці з-за кордону, які консультують нас та діляться досвідом. І тепер ми збираємо такі рекордні врожаї, яких не було до цього. З гектара ми отримуємо по 140 центнерів кукурудзи, 6-7 тонн пшениці, 5-6 тонн ячменю, 3-4 тонни соняшника. Непогана врожайність жита і сої. Ми йдемо шляхом, який ще колись запровадив Микола Гайдай. Упроваджуємо елементи точного землеробства. І якщо ми починали вирощувати 4 тонни кукурудзи (і для нас це був високий показник), то нині ми отримуємо 14 тонн. У Новгороді-Сіверському найбільший в Європі крейдяний кар’єр. І сьогодні ми розкислюємо наші ґрунти. Раніше це все було за рахунок держави, нині ми займаємося цим самостійно.

— Вирощені культури відправляєте на експорт?

— Більшою мірою так. До Китаю, Білорусі та країн Балтії. У 2017 році ми реконструювали Новгород-Сіверський елеватор. І тепер у нас є свій елеватор, де ми поставили сучасне обладнання, сушарку. І якщо раніше ми могли зберігати 6 тисяч тонн зерна, то тепер — 25 тисяч тонн одноразового зберігання зерна. А в майбутньому плануємо збільшити його до 60 тисяч тонн.

— Скільки гектарів землі обробляєте?

— У нас 15 тисяч гектарів землі. Землю беремо в оренду. Охоплюємо десь 16 сільрад. У нас три з половиною тисячі пайовиків. На пай у середньому іде 2500 гривень.

— Скільки у вас працівників? Це місцеві мешканці чи люди з навколишніх сіл?

— 80% колективу — мешканці Новгорода-Сіверського. Решта — люди з навколишніх населених пунктів. У залежності від сезону в середньому у нас працює 250-300 осіб. Але кадровий голод, як і всюди, є. Молодь виїздить за кордон, і сьогодні важко знайти гарного механізатора, зварювальника чи зоотехніка. Тому ми співпрацюємо з сільськогосподарськими університетами. Беремо до себе на практику студентів, навчаємо їх тонкощам роботи. Деякі з них залишаються в Новгороді-Сіверському назавжди.

— Крім вирощування сільськогосподарських культур, ви також займаєтеся тваринництвом. Яке у вас дійне стадо? Які надої молока?

— Коли вперше потрапив на ферму, мене вразило те, що вона була на межі вимирання. Надоїв — 2 літра молока на корову. Але я вирішив узяти на себе відповідальність і сказав, що ферма у нас буде. Поступово ми реконструювали приміщення: зробили дах, вікна, двері, інші системи. Повністю оновили стадо, закупили корів породи чорнорябий голштин. Дійного стада тепер у нас 250 голів. Наші надої — 25-26 літрів молока з корови. Ми вступили в Асоціацію виробників молока, залучили спеціалістів, які розробили нам систему годівлі. І сьогодні наші оператори машинного доїння отримують по 15 тисяч гривень зарплатні. Молоко продаємо місцевому Новгород-Сіверському сирзаводу. Розвиток тваринництва — досить довгий проєкт, його важко відновити за 1-2 роки. Але ми стараємося. Крім того, у планах – збільшити кількість робочих місць, банк землі, підвищити врожаність і тим самим сплачувати більші податки на розвиток міста.

— Знаю, що ви є меценатами в різних сферах,  зокрема особливу увагу приділяєте спорту. Розвиваєте Новгород-Сіверський спортивний клуб «Горислав».

— Так, щороку на соціальні проєкти ми виділяємо близько 2 мільйонів гривень. Гроші йдуть на дитсадки, школи, допомагаємо місту. І велику увагу приділяємо спорту. Зокрема опікуємося спортивним клубом «Горислав» та підтримуємо відділення боксу Новгород-Сіверської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи. Оплачуємо юним спортсменам поїздки на збори та змагання. І нам дуже приємно, що серед спортсменів-початківців уже є чемпіони України та Європи.

— Олексію Васильовичу, спілкуючись із вами, видно, що ви любите свою  роботу, вболіваєте за виробництво.

— Я виріс у сім’ї аграріїв. Мої батьки агрономи. Дідусь — тракторист-комбайнер. Вони змалечку прищеплювали мені любов до землі. Тому вступив до Сумського національного аграрного університету, де здобув освіту агронома. Дуже люблю свою роботу, вболіваю за розвиток нашого підприємства і радію нашим досягненням.

— Ваша дружина теж працює в цій сфері? Діти цікавляться сільським господарством?

— Ні, дружина за освітою педагог. А у дітей інші вподобання. Софійка навчається у школі. Артем — студент Київського національного торговельно-економічного університету.

— Ваше життєве кредо.

— На першому місці у мене сім’я. І для мене важливо зробити її щасливою. Хочу гідно виховати дітей і залишити після себе добру справу, яка працюватиме на благо рідної землі.

Валентина НАУМЕНКО
Фото надані респондентом

Інші новини:


У Чернігові три школи можуть працювати навіть при введенні червоної зони

Сьогодні під час наради в міській раді начальник Чернігівського управління освіти Василь Білогура повідомив, що в трьох чернігівських школах вакцинацією охоплено практично 100% колективу. А це означає, що ці заклади можуть працювати навіть при введенні в місті червоної зони.

2021-10-19 13:58