Олексій Калита і «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції»

2020-09-18 07:52

ПП «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» — одне з провідних і бюджетоутворюючих підприємств Новгород-Сіверщини, яке сплачує близько 50 мільйонів гривень податків для міста і районів. І тим самим забезпечує розвиток регіону. 

Підприємство займається вирощуванням різних сільськогосподарських культур і тваринництвом. Воно крокує в ногу з часом, і сьогодні тут запроваджуються сучасні технології з аспектами точного землеробства. За 6 років існування «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» вийшли на досить високий рівень врожайності та з кожним роком збільшують надої молока.

«Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» — соціально орієнтоване підприємство, яке значною мірою допомагає розвивати різні сфери. Окрема увага віддається спорту. Воно є меценатом Новгород-Сіверського спортивного клубу «Горислав». Клуб  –один із кращих на Чернігівщині за своєю матеріально-технічною базою. Із сучасною системою опалення, кондиціонерами. Заняття для дітей тут безкоштовні. Під час карантину через COVID-19 підприємство забезпечило медиків районної лікарні спецкостюми індивідуального захисту.

А очолює і керує підприємством Олексій Калита, який в аграрній сфері вже 20 років. І чотири з них працює директором підприємства «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції». З ним наша розмова про розвиток і досягнення сільгоспвиробництва.

— Олексію Васильовичу, запроваджені вами новітні технології дають відповідний результат. І нині ви є кращими у плані врожайності. Розкажіть, які культури вирощуєте і який саме врожай збираєте?

— Так, у нас щороку відбираються і досліджуються зразки ґрунтів. Земля підживлюється корисними добривами. Залучаються також фахівці з-за кордону, які консультують нас та діляться досвідом. І тепер ми збираємо такі рекордні врожаї, яких не було до цього. З гектара ми отримуємо по 140 центнерів кукурудзи, 6-7 тонн пшениці, 5-6 тонн ячменю, 3-4 тонни соняшника. Непогана врожайність жита і сої. Ми йдемо шляхом, який ще колись запровадив Микола Гайдай. Упроваджуємо елементи точного землеробства. І якщо ми починали вирощувати 4 тонни кукурудзи (і для нас це був високий показник), то нині ми отримуємо 14 тонн. У Новгороді-Сіверському найбільший в Європі крейдяний кар’єр. І сьогодні ми розкислюємо наші ґрунти. Раніше це все було за рахунок держави, нині ми займаємося цим самостійно.

— Вирощені культури відправляєте на експорт?

— Більшою мірою так. До Китаю, Білорусі та країн Балтії. У 2017 році ми реконструювали Новгород-Сіверський елеватор. І тепер у нас є свій елеватор, де ми поставили сучасне обладнання, сушарку. І якщо раніше ми могли зберігати 6 тисяч тонн зерна, то тепер — 25 тисяч тонн одноразового зберігання зерна. А в майбутньому плануємо збільшити його до 60 тисяч тонн.

— Скільки гектарів землі обробляєте?

— У нас 15 тисяч гектарів землі. Землю беремо в оренду. Охоплюємо десь 16 сільрад. У нас три з половиною тисячі пайовиків. На пай у середньому іде 2500 гривень.

— Скільки у вас працівників? Це місцеві мешканці чи люди з навколишніх сіл?

— 80% колективу — мешканці Новгорода-Сіверського. Решта — люди з навколишніх населених пунктів. У залежності від сезону в середньому у нас працює 250-300 осіб. Але кадровий голод, як і всюди, є. Молодь виїздить за кордон, і сьогодні важко знайти гарного механізатора, зварювальника чи зоотехніка. Тому ми співпрацюємо з сільськогосподарськими університетами. Беремо до себе на практику студентів, навчаємо їх тонкощам роботи. Деякі з них залишаються в Новгороді-Сіверському назавжди.

— Крім вирощування сільськогосподарських культур, ви також займаєтеся тваринництвом. Яке у вас дійне стадо? Які надої молока?

— Коли вперше потрапив на ферму, мене вразило те, що вона була на межі вимирання. Надоїв — 2 літра молока на корову. Але я вирішив узяти на себе відповідальність і сказав, що ферма у нас буде. Поступово ми реконструювали приміщення: зробили дах, вікна, двері, інші системи. Повністю оновили стадо, закупили корів породи чорнорябий голштин. Дійного стада тепер у нас 250 голів. Наші надої — 25-26 літрів молока з корови. Ми вступили в Асоціацію виробників молока, залучили спеціалістів, які розробили нам систему годівлі. І сьогодні наші оператори машинного доїння отримують по 15 тисяч гривень зарплатні. Молоко продаємо місцевому Новгород-Сіверському сирзаводу. Розвиток тваринництва — досить довгий проєкт, його важко відновити за 1-2 роки. Але ми стараємося. Крім того, у планах – збільшити кількість робочих місць, банк землі, підвищити врожаність і тим самим сплачувати більші податки на розвиток міста.

— Знаю, що ви є меценатами в різних сферах,  зокрема особливу увагу приділяєте спорту. Розвиваєте Новгород-Сіверський спортивний клуб «Горислав».

— Так, щороку на соціальні проєкти ми виділяємо близько 2 мільйонів гривень. Гроші йдуть на дитсадки, школи, допомагаємо місту. І велику увагу приділяємо спорту. Зокрема опікуємося спортивним клубом «Горислав» та підтримуємо відділення боксу Новгород-Сіверської комплексної дитячо-юнацької спортивної школи. Оплачуємо юним спортсменам поїздки на збори та змагання. І нам дуже приємно, що серед спортсменів-початківців уже є чемпіони України та Європи.

— Олексію Васильовичу, спілкуючись із вами, видно, що ви любите свою  роботу, вболіваєте за виробництво.

— Я виріс у сім’ї аграріїв. Мої батьки агрономи. Дідусь — тракторист-комбайнер. Вони змалечку прищеплювали мені любов до землі. Тому вступив до Сумського національного аграрного університету, де здобув освіту агронома. Дуже люблю свою роботу, вболіваю за розвиток нашого підприємства і радію нашим досягненням.

— Ваша дружина теж працює в цій сфері? Діти цікавляться сільським господарством?

— Ні, дружина за освітою педагог. А у дітей інші вподобання. Софійка навчається у школі. Артем — студент Київського національного торговельно-економічного університету.

— Ваше життєве кредо.

— На першому місці у мене сім’я. І для мене важливо зробити її щасливою. Хочу гідно виховати дітей і залишити після себе добру справу, яка працюватиме на благо рідної землі.

Валентина НАУМЕНКО
Фото надані респондентом

Інші новини:


Красивий бізнес, який не здався, першим відкрився після активної фази бойових дій, навчає своїх та надихає жінок Чернігова

П’ять років тому відкрився відомий чернігівський магазин жіночого одягу, взуття та аксесуарів "KriStal" (проспект Перемоги, 119А). За цей час його вподобало багато чернігівок (і не тільки!). І ось воно, свято першого ювілею. На ньому побували давні й нові друзі, прихильниці магазину, бізнес-пані й панянки, котрі постійно приходять сюди за стильними речами, привітним та професійним обслуговуванням, консультаціями й обов’язково – за гарним настроєм.

2022-08-16 08:55