Василь Білогура: Реалізована реформа освіти − це інвестиція в майбутнє України

2020-09-14 11:48

ДОСЬЄ: Василь Олексійович Білогура – начальник управління освіти Чернігівської міської ради, 39 років.

Закінчив Чернігівський педуніверситет за двома спеціальностями, отримав ступінь магістра з інклюзивної освіти, корекційної педагогіки. Третю вищу освіту здобув у Національній академії державного управління при Президентові України.

Одружений. Виховує сина-першокласника та маленьку донечку. 

Освітянська династія та перший досвід у політиці

Василь Білогура з династії освітян. Найповажнішим педагогом у родині є батько. Він взірцевий приклад і авторитет для синів. Педагогічну освіту здобули Василь, його старший та молодший брати.

Своїм Учителем Василь Білогура вважає колишнього декана індустріально-педагогічного факультету Миколу Івановича Акименка, пам’ять про якого трепетно береже.

«Цей факультет, як університет життя, дає основи багатьох знань, – згадує Василь Білогура. – Після нього можна працювати як головою, так і руками. Після завершення навчання я прийшов на роботу до чернігівської школи №18. Було цікаво працювати з хлопцями, навчати їх не тільки теорії, а й багатьом премудростям, що згодяться хлопчакам у подальшому житті».

Ще студентом Василь Білогура зацікавився політикою. Від юності звик торувати самостійний шлях, має активну життєву позицію, не любить рутини, прагне позитивних змін.

Саме тому стояв на помаранчевому Майдані. Це стало початком його усвідомленого шляху в політику.

«Принципи не зраджую. Як і команду. З Владиславом Атрошенком працюю з 2002 року»

Василь Білогура був помічником народного депутата України Владислава Атрошенка. Далі − робота заступником керівника апарату облдержадміністрації. Це допомогло глибше зрозуміти дієві механізми місцевої влади, набути необхідного управлінського досвіду.

Коли Владислава Атрошенка обрали міським головою, Василь Білогура вдало доповнив його професійну команду. Він очолив управління освіти міської ради.

Сам він вважає це рішення доленосним.

Щоб конкурувати на світовому ринку, українська освіта має бути сучасною, динамічною. Відтак потребує значних змін, починаючи з початкової школи.

«Радий, що моє бачення професійної освітянської реформи збігається з тими змінами, які відбуваються в галузі в останні роки. А підтримка місцевої влади додає впевненості в тому, що ми робимо», – резюмує Василь Білогура.

Ні – шкільним поборам!

«Насамперед взялися за наболіле питання добровільно-примусових батьківських внесків. Вони були нескінченними – на штори, на фарбу, на ремонт, на мийні засоби для закладів освіти. Не дивно, що така практика викликала постійне невдоволення і навіть обросла анекдотами. Цьому треба було покласти край.

Ми вирішили системно підійти до облаштування та оновлення закладів освіти.

І як би сьогодні опоненти не намагалися дискредитувати наше рішення, але факт залишається фактом: сьогодні в чернігівських школах та садках поборів із батьків немає.

Це було одним із перших рішень Владислава Атрошенка на посаді міського голови й фактично стало прецедентом в Україні.

Спочатку відпрацювали проєкт. На другий рік він став міською цільовою програмою.

Сьогодні кожен заклад освіти Чернігова отримує необхідну компенсацію з міського бюджету. Певна сума множиться на кількість вихованців дитсадка чи учнів школи. Відтак 80% коштів спрямовується на закупівлі, 20% – на оплату послуг. Керівник закладу сам визначає потреби й черговість.

Звісно, цих коштів не вистачить, аби за рік побудувати чи повністю реконструювати заклад або вирішити ті його проблеми, які накопичувалися роками. Але такий системний підхід дозволяє планувати й поступово модернізувати заклади освіти.

«Спершу керівники закладів та батьки сприймали це з острахом – чи буде так завжди? А тепер усі задоволені. Є випадки, коли хтось із батьків проявляє ініціативу й хоче побути меценатом, щось придбати для закладу. То це його добра воля, і за це всі вдячні», – розповідає Василь Білогура.

Комп’ютеризація шкіл у пріоритеті

Пріоритетною в розвитку галузі освіти Чернігова є програма комп’ютеризації. На неї з міського бюджету витрачено близько 
17 млн грн.

Це дало змогу суттєво поліпшити матеріальну базу шкільних кабінетів інформатики, зробити уроки сучасними й цікавими. Також поява нових комп’ютерів спонукала до осучаснення знань самих учителів. В управлінні освіти запровадили навіть моніторинг рівня володіння інформаційно-комунікаційними технологіями педагогічних працівників.

А своїми учнями Чернігів може по праву пишатися. Освічені й талановиті, вони постійно посідають призові місця на обласних та всеукраїнських предметних олімпіадах, успішно захищають свої проєкти в конкурсах Малої академії наук, показують високі результати на ЗНО (цього року в місті четверо учнів набрали по 200 максимальних балів).

Енергозбереження задля тепла й комфорту

«Від того, наскільки тепло й затишно буде в дитсадку та школі, значно залежить здоров’я дітлахів. Тому в пріоритеті термомодернізація, тобто утеплення фасадів, покрівель, перекриттів, заміна вікон та дверей закладів освіти. Ці роботи дуже вартісні. За один рік їх не реалізуєш», – зазначає Василь Білогура. Водночас у місті вже є заклади освіти, де 100-відсотково замінено вікна чи перекрито покрівлю. Практично капітально відремонтовані дві міські школи – №3 та №1. Тільки цього року вони отримали на це по 10 мільйонів грн.

Ухвалено й міську програму про поліпшення гігієнічного стану закладів освіти, завдяки якій переобладнуються санвузли та туалети. Нарешті чернігівські школи та садки стають комфортними.

 «Дитяча Академія» та інше будівництво

«Уперше за 25 років у Чернігові збудовано унікальний дошкільний навчальний заклад. Це була давня ласа тема для багатьох політиків, котрі позували на камери в будівельних касках і з лопатами, обіцяли й навіть закопували капсули під виборчі кампанії. А після чергових виборів обіцянки забували.

А тут реально реалізований проєкт за підтримки міського голови за досить короткий термін – якісний, сучасний, у молодому районі Масани, де живе багато молодих сімей – надсучасний дитсадок «Дитяча Академія».

Буде і нова школа №23 на Бобровиці, де навчатиметься 240 дітей, а при школі буде й дитсадок.

«Є бажання зробити школу такою, якої немає ще в країні. Дуже цікавий проєкт. І підготовчі роботи вже тривають», – каже пан Василь.

Нова українська школа: нові можливості для кожного закладу освіти

Особливістю проєкту Нової української школи (НУШ), що реалізується третій рік поспіль, є системний підхід до забезпечення сучасної матеріальної бази та організації освітнього процесу для всіх класів і шкіл. За словами Василя Білогури, так жодний навчальний заклад не залишається поза увагою. «І це справжня освітянська реформа», – переконаний очільник освіти міста.

Навчання в умовах карантину й медсестри в школах

Навчання в умовах пандемії COVID-19 стало абсолютно новим досвідом. Чернігівські вчителі зуміли вчасно переорієнтуватися й завершили минулий навчальний рік дистанційно.

Ситуація із захворюваністю постійно змінюється, а тому поточні рішення щодо запровадження тієї чи іншої форми навчання в школах міста ухвалюються оперативно. Головне – забезпечити якісний освітній процес.

А щоб перебування школярів у закладах освіти було під необхідним в умовах епідемії контролем, у чернігівських школах із цього навчального року відновили посади медичних сестер. Такою була обіцянка міського голови, і він її виконав.

Скейт-парк

Як і виконав обіцяну появу в Чернігові скейт-парку. «Це сучасне й нове для міста рішення. Скейт-парк облаштований «за всіма законами жанру» і став точкою тяжіння молоді, – каже Василь Білогура. – Такого рівня парки є далеко не в кожному обласному центрі. Для підлітків це і розвага, і змагання, і тренування, і можливість захопитися спортом».

«Люблю Шерстянку…

– зізнається Василь Білогура.

Мікрорайон Шерстянка – це мій округ, де я депутат міської ради. Знаю його проблеми і потреби досконало. Почав тут працювати ще у 2012-му році як помічник народного депутата України Владислава Атрошенка і вже є про що звітувати перед місцевими жителями.

Старожили Шерстянки пам’ятають про те, яким був «камінь спотикання» – підземний перехід. Нині він упорядкований ідеально. Дорога на Шерстянці – як дзеркало. Цього року при місцевій школі збудовано сучасний спортивний майданчик зі штучним покриттям. Усе це в полі особливої уваги міського голови.

Тепер на Шерстянці нарешті можна говорити про можливості реальної капіталізації житла, коли квартири дорожчають за рахунок облаштування інфраструктури мікрорайону, створення зручностей для його мешканців.

Що далі? Є ще багато актуальних питань, котрі треба вирішувати. І є плани!» – підсумовує Василь Білогура.

Людмила ПАРХОМЕНКО, 
Олена МОТОРНА.

Інші новини:


"Сьогодні у нас новий відлік часу, і ми, попри все, рухаємося вперед"

Найкращим подарунком на нещодавній день народження для голови Чернігівської обласної ради Олени Дмитренко був прапор артилерійської бригади. "Артилеристи - справжні боги війни, - говорить пані Олена. - Я мала щастя з ними познайомитися. Наразі вони знову повертаються на бойові позиції. Це - нереальні хлопці, які щодня ризикують своїм життям, але в них зовсім немає помпезності. Немає такого: “Я - герой-захисник!" І стукання себе в груди. Амбіції - це не про них. Вони просто живуть тим, що захищають нас. Спілкуючись із такими воїнами, змінюєш свою думку про все, розумієш, наскільки у нас є круті ЗСУ-шники. І відчуваєш невимовну повагу. Бо вони просто роблять те, що мають робити, і йдуть до перемоги".

2022-08-09 16:42