Дві професійні вершини педагога Олени Пономаренко

2020-09-08 07:54

П’ять років тому старший викладач Чернігівського національного технологічного університету (нині «Чернігівська політехніка») Олена Пономаренко кардинально змінила сферу діяльності та започаткувала власну справу. Відкрила  унікальний та єдиний у Чернігові  Центр розвитку і дозвілля для підлітків «Teenager Start».  Школярі тут пізнають ази фінансової грамотності, вчаться бути успішними та впевненими у собі,  набувають практичних навичок, за допомогою яких вони зможуть реалізуватися в дорослому житті.

Сертифікована бізнес-тренерка, експертка з просування і розвитку підприємницьких навичок проводить навчальні заходи та майстер-класи і для підприємців, працівників органів місцевого самоврядування, громадського активу.  Успішну підприємницьку діяльність Олена  поєднує із соціальними проєктами.

ЗАПРОГРАМОВАНА НА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

У шкільні роки Олена Єрмоленко любила сцену: виступала в Клубі веселих і кмітливих, співала, танцювала, брала участь у «вечорницях», грала на скрипці, була ведучою концертів. Їй би стати артисткою, але випускниця Чернігівської середньої школи
№29 обрала педагогіку. Вступила на факультет історії і народознавства  Чернігівського педагогічного університету.

З третього курсу вчителювала у Малинівській школі, що в Чернігівському районі.Навантаження – кілька предметів: українська мова і література, географія, історія, російська мова й  навіть фізкультура. Восьмирічна школа, учнів у класах  небагато, але до кожного предмету треба було підготуватися. Дев’ятикласники випробовували вчительку на «міцність» по-різному: заковиристими запитаннями, заграваннями, інтригами.

– Зрозуміла, що можу знайти спільну мову з будь-якою дитиною, можу зацікавити й пробудити в дітей інтерес до навчання. Отож із вибором професії не помилилась, – констатує Олена Володимирівна. – З дитинства була запрограмована на відповідальність і старанність. Ці риси допомагали в навчанні, в роботі, у взаєминах із людьми.

Студентка хотіла допомагати батькам, заробляти гроші для своїх потреб, адже народилася й росла у звичайній робітничій сім’ї. Жили скромно.

– Як старша опікувалась братами. Особливо меншим Миколою. Водила його в дитсадок, допомагала з уроками. Коли народився мій син, як  доглядати і що робити з маленькою дитиною вже знала, – згадує співрозмовниця. – Перші мої студенти були на три роки молодшими, але як викладач була на висоті.

КРАЩИЙ КУРАТОР І ВИКЛАДАЧ

Чернігівський державний інститут економіки і управління, а згодом – Чернігівський технологічний університет – професійна вершина Олени Пономаренко. Студенти любили викладача, залюбки ходили на лекції, дослухалися до порад. Звання «Кращий куратор» і перемога в рейтингу «Викладач очима студентів» свідчили про  авторитет, педагогічну майстерність та досвід. Серед її колишніх студентів – народний депутат, керівники підприємств і власники кав’ярень, які завдячують вибором Олені Пономаренко як викладачу.

Але пропрацювавши  в обох навчальних закладах загалом 20 років, Олена Пономаренко несподівано для колег «проміняла» престижну посаду й стабільну зарплату на ризиковане підприємництво.

– Розробивши 26 навчальних курсів, зрозуміла, що класична освіта не завжди робить випускника успішним, що 85 відсотків їх не працюють за спеціальністю, що практичні навички здебільшого переважають теоретичні знання, – констатує бізнес-леді.  – Роботодавці оцінюють претендента на ту чи іншу посаду не за тим, що він знає, а що вміє.

Разом із колегою Світланою Насировою вона й започаткувала інноваційний освітній проєкт.

– Ми чітко розуміли, як і чому треба навчати нове покоління, аби молодь змогла досягти конкретних практичних результатів і стати успішною, – каже Олена.  – Я й сама постійно навчаюся, самовдосконалююсь. Школа тренерської майстерності, онлайн- курси, офлайн-конференції. Закінчила Києво-Могилянську бізнес-школу за напрямком «Підготовка керівників бізнес-об’єднань». Викладачі високого рівня працюють і в нашому центрі.

ПОКЛИКАННЯ – ДОПОМАГАТИ ПІДЛІТКАМ

Унікальність центру «Teenager Start» , передусім, у тому, що тут школярі «пробують» професії на смак. Підлітки вчаться монетизувати свої захоплення.

– Ми не готуємо бізнесменів, а формуємо особистість, яка зможе згодом конкурувати, заробляти гроші та досягати мети, – розповіла Олена. – Я та наші викладачі співпрацюємо з бізнесменами й підприємцями, запрошуємо їх на заняття, де вони розказують школярам  свої історії успіху. Вихованці бувають на чернігівських підприємствах і під час екскурсій знайомляться з професіями, етапами виробництва продукції. Майстер-класи в міських кав’ярнях – це можливість  спробувати себе в ролі кухаря, офіціанта чи баристи.

Це своєрідна школа практичних навичок ХХІ століття для тинейджерів. Місія педагога – розкрити потенціал підлітків, сформувати вміння контролювати емоції та позитивно дивитися на світ, допомогти їм визначитися із професією і знайти саме ті інструменти, за допомогою яких вони зможуть реалізуватися в дорослому житті.

Статистика засвідчує, що центр став сходинкою до самостійності та реалізації задумів для багатьох вихованців. За п’ять років існування тут набули знань і практичних навичок 1867 школярів, 1500 зробили власний вибір професії, 500 учнів засвоїли ази стратегічного мислення, а 27 розробили і з вересня впроваджуватимуть у життя власні проєкти. Бо тут вчать того, що треба і як треба.

За словами Олени Пономаренко, молоді не потрібно шукати роботу й щастя за кордоном. Бути успішним (а відтак і щасливим) можна і в Чернігові.

– Часто чую  від підлітків про їх бажання виїхати з України та  працювати за кордоном. Кажуть, що там краще. По-моєму, треба вчити молодь так, щоб вони прагнули відбудовувати своє місто, свій регіон, країну загалом, – переконана Олена Володимирівна.

РОДИНИ НАДІЙНЕ КРИЛО

Наскільки б успішною не була бізнес-леді, її тиха гавань – родина, надійне чоловіче плече.

Свій бізнесовий інноваційний проєкт Олена реалізувала за підтримки  чоловіка.  Сергій Іванович Пономаренко, завідувач кафедри публічного управління та менеджменту Чернігівського національного університету «Чернігівська політехніка», кандидат економічних наук,  підтримав дружину, хоча усвідомлював ймовірний  ризик. Жодним словом не дорікнув за складнощі, які виникали подекуди в роботі.

На синові Олександрові, образно кажучи, вона  протестувала й перевірила  ефективність навчання у заснованому центрі, курси якого він теж відвідував.

Син із 18 років фінансово незалежний від батьків. Навчаючись на факультеті комп’ютерної інженерії  у «Чернігівській політехніці», водночас працював у магазині «Алло». Винаймав квартиру, аби не виникло спокуси попросити грошей у батьків.
– Навіть коли пропоную  синові допомогу, відповідь одна й та ж : «Мамо, не вбивай у мені Мужчину. Все зроблю сам», – каже матуся й бізнес-леді в одній особі.

Успішна й самодостатня особистість, Олена Пономаренко любить у вільний час побути наодинці з природою, заглибитися в серйозні книги. Та найкращий стимул у житті – зміна виду діяльності, відкриття й пізнання чогось нового. Інновації, пошук, креатив і допомагають досягати мети, реалізовувати ризиковані задуми-плани.

Ольга ЧЕРНЯКОВА
Фото авторки та з родинного архіву Олени Пономаренко

Інші новини:


​​​​​​​Секрет високоточної зброї від стресу та відновлення жіночого здоров’я після ударів війни – від відомих лікарів Василя Отрошка й Олексія Казакова

Відомий проєкт видання "Деснянська правда"  – ДП Кава – відновився в повному форматі. І 16 червня в готелі "Придеснянський", який гостинно відчинив  свої двері для такого заходу, зібралися наші пані та панянки, успішні в багатьох сферах діяльності на Чернігівщині.

2022-06-27 12:21