В Україні змінять Класифікатор професій. Чи зникнуть з нього нафталінові посади?

2020-09-07 07:20

Роздиральник пакетів та готувач білизни до прасування — цілком реальні професії, внесені до українського Класифікатора професій. Натомість у ньому немає, наприклад, smm-менеджера.

Якщо у Класифікаторі відсутня яка-небудь посада чи професія, то зробити запис у трудову книжку людини неможливо. Хороша новина: документ нарешті вирішили осучаснити.

Чому застарілий перелік професій — це проблема

Коли якоїсь професії немає в Класифікаторі, а потреба в такому працівникові є, роботодавці змушені вдаватися до хитрощів при укладенні трудового договору. Працівників оформлюють на роботу охоронцями, різними менеджерами, замість затребуваного енергоаудитора чи фахівця IT сфери. І це відбувається не тільки в реальних секторах економіки, а й, приміром, у соціальній сфері, де з’являються нові для України професії - «кейс-менеджер», «вуличний соціальний працівник» чи у фінансовій сфері - «фінансовий контролер» тощо. А це впливає на соціальний захист працівників і їхню можливість будувати кар’єру.

Конкретний приклад: працівника оформили охоронцем, а реальне місце роботи — висотний клінінг (миття вікон багатоповерхових офісних центрів). У разі травми на виробництві працівник не матиме права на відшкодування, бо офіційно його робота не пов’язана з виконанням обов’язків, які передбачають роботу на висоті.

— Кому потрібний Класифікатор професій?

— Чинний Класифікатор професій було затверджено 2010 року, і в нього ледь не щороку вносили правки. Основною його функцією має бути саме статистична, але натомість він виконує регуляторну. Хоча Класифікатор не зареєстрований Міністерством юстиції України, а є лише документом Держспоживстандарту, його повинні застосовувати всі роботодавці: підприємства усіх форм власності, держслужба, органи місцевого самоврядування, будь-які установи (освіта, медицина, соцзахист, культура тощо).

Так, при працевлаштуванні робітників записи у трудових книжках мають відповідати тим записам, які є в класифікаторі, як і назви посад у штатному розписі. Ці ж назви професій є важливими при визначенні спеціального стажу, що дає право виходу на пенсію за вислугою років. Назви посад за класифікатором використовують і при поданні роботодавцями щомісячних звітів до органів доходів і зборів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Майже 4 тисячі записів класифікатора втратили свою актуальність

До нинішнього класифікатора внесено чимало професій, якими вже ніхто не послуговується: друкарка, телефоніст міжнародного зв’язку, вигрібальник пуху та відходів і сотні інших. Загалом, понад 9 тисяч записів (це посади, професії, кваліфікації). Однак, за даними Пенсійного фонду України, пенсійні відрахування здійснюються лише близько з 5 тисяч позицій, а це означає, що майже 4 тисячі записів класифікатора втратили свою актуальність.

Частина позицій є тотожною за своїм змістом, і вони відрізняються лише за галузевою ознакою, інструментом чи назвою: 127 різновидів слюсарів, понад 150 позицій наукових співробітників (за підрозділами Національної академії наук Украї-ни). При цьому механізм вилучення чи внесення нової професії настільки складний і забюрократизований, що процес може тривати роками, а може взагалі не відбутися.

На додачу до мінусів, у нинішньому класифікаторі відсутня чітка різниця та зв’язок між поняттями: професія, кваліфікація, професійна назва робіт, посада. Крім того, вписані назви мало пов’язані із Національною рамкою кваліфікацій, тобто описом компетенцій відповідно до рівнів освіти. Наприклад, існують чи то посади, чи то професії, чи то кваліфікації: «Артист розмовного жанру», «Президент України», і «завідувач лазні», «завідувач кафедри», і «кобзар». При цьому кваліфікація розуміється як «здатність виконувати завдання та обов’язки відповідної роботи», а в чинному освітньому законодавстві і в європейській нормативно-правовій літературі кваліфікація визначається через «результати навчання».

Крім того, Класифікатор незручний та не узгоджений з іншими базами даних: реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування тощо.

— Що буде зроблено для осучаснення підходів?

— Україні потрібен сучасний, динамічний документ, який буде зручним для роботодавців, відповідатиме потребам ринку праці й не дивуватиме міжнародних інвесторів. Тому в березні цього року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення розробити нову редакцію Класифікатора професій. Координуватиме цю діяльність Національне агентство кваліфікацій.

Чинний український класифікатор розроблявся з урахуванням норм Міжнародного класифікатора професій ISCO-88 (International Standard Classification of Occupations, ISCO). З того часу вже з’явився новий міжнародний класифікатор ISCO-08 і триває робота над ISCO-10.

Одночасно формується європейська класифікація навичок/компетенцій, кваліфікацій і професій ESCO (European Skills/Competences, Qualifications and Occupations). Україна ж послуговується застарілою класифікацією. Слід зауважити, що ані ISCO, ані ESCO не висувають жодних вимог до оформлення працівників на роботу та призначені для суто статистичних і адміністративних співставлень, досліджень, міжнародного статистичного порівняння та обміну інформацією.

Якщо у Класифікаторі відсутня яка-небудь посада чи професія, то зробити запис у трудову книжку людини неможливо

Відповідно до рішення робочої групи, найближчим часом очікується розроблення нового електронного Реєстру професій та процедур його наповнення — визначення галузей економіки України для цілей ведення Реєстру професій, приведення усіх посад, кваліфікацій, професійних назв робіт у відповідність до професій тощо. Цей Реєстр буде співвіднесений з ISCO-08 та інтегрований із релевантними базами даних.

Класифікатор має стати зручним і практичним електронним довідником, який спростить організацію діловодства. Його слід гармонізувати з чинним міжнародним стандартом класифікації занять ISCO-08, аби він був зрозумілим також і для міжнародних партнерів, які започатковують бізнес в Україні.

Юлія СВИРИДЕНКО, перший заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України

Інші новини:


Коли змінюєш світ на краще

…Тривалий час уже працювала в «Гарті», але ніяк не вдавалося побувати у відрядженні в єдиному районі області – Талалаївському. Бо у відділі військово-патріотичного виховання (був у тодішні часи в редакції такий), «оселився» виходець із чернігівського «Бенілюксу» Яків Ковалець.

2022-01-20 09:14